Skarpetki stopki, kolanówki, termoaktywne? – to nie takie proste

1538

Skarpetki – niby drobiazg, a okazują się ważnym elementem stylizacji. Nic nie razi oczu bardziej niż źle dobrane skarpetki – zarówno w przypadku męskich, jak i kobiecych stylizacji.

Wiele osób decydując się na skarpetki wybiera te w czarnym kolorze. Faktycznie, jest to kolor uniwersalny, pasujący niemal w każdej sytuacji, jednak pamiętać trzeba, że nie musimy się tak ograniczać. Kolorowe skarpetki stopki mogą fantastycznie podkreślić nasz strój. Trzeba tylko wiedzieć jak dobrać skarpetki.

Z czego skarpetki

Rynek tekstylny w zakresie produkcji skarpet wciąż się rozwija. Bardziej jednak chodzi tu o zróżnicowanie modeli skarpetek niż o zróżnicowanie materiałów. Od wielu lat największą popularnością cieszą się bowiem skarpetki bawełniane oraz wełniane. Nie bez przyczyny. Stopy muszą „oddychać”. By uniknąć problemów z chorobami stóp czy po prostu nieprzyjemnym zapachem, należy zadbać o ich komfort. Skarpety wykonane z materiałów syntetycznych mogą powodować wystąpienie takich problemów jak grzybica stóp czy ich nadmierna potliwość. Stąd producenci najczęściej sięgają po wysokiej jakości wełnę i bawełnę, z ewentualną domieszką (ok. 5-10%) włókien sztucznych. Pamiętać trzeba, że w niektórych sytuacjach to włókna syntetyczne będą jednak lepszym rozwiązaniem. Taka sytuacja dotyczy np. sportowców, których skarpety muszą nie tylko „oddychać”, ale również szybko odprowadzać pot oraz wysychać. W ostatnim czasie pojawiły się w sprzedaży skarpetki stopki damskie i męskie wykonane z włókna bambusowego. Są to skarpety wykonywane w technologii bezszwowej, zapewniają więc wysoki komfort ich użytkowania. Oprócz atrakcyjnego wyglądu skarpetki wykonane z włókien bambusowych mają właściwości antybakteryjne oraz niwelują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Skarpetki tego typu nie należą do najtańszych, jednak są bardzo dobrą inwestycją. Jeśli chodzi o skarpety „specjalistyczne” to ich producenci często stosują dodatki takie jak np. srebro. Dodatek włókien z jonami srebra powoduje, że skarpety zyskują działanie antybakteryjne. Inne popularne składniki podnoszące zdrowotno-pielęgnacyjne właściwości skarpet to np. mangan, cynk, miedź czy magnez. Wysokiej jakości skarpety potrafią chronić stopy nie tylko przed zimnem czy wilgocią, ale także przed powstawaniem odcisków, a nawet otarciami.

Źródło: Kolorowe skarpetki Disney od Brytyjki

Modele skarpet

Rynek skarpet jest coraz szerszy. Wciąż pojawiają się nowe modele skarpet, które mają zadowolić użytkowników. Wśród skarpet możemy więc znaleźć tradycyjne skarpetki, podkolanówki, skarpety gładkie oraz wzorzyste, kolorowe, bez-uciskowe, skarpetki stopki (zarówno stopki damskie, jak i stopki męskie), skarpetki z palcami, termoaktywne, bezszwowe itd. Prawdziwym hitem w ostatnim czasie są kreatory skarpet, które umożliwiają stworzenie własnego modelu skarpetek. Niezależnie od tego czy lubimy skarpetki stopki czy podkolanówki – z pewnością mamy w czym wybierać.

Źródło: skarpetki męskie z Brytyjka.pl

Jak dobrać skarpetki męskie

Skarpetki, jak każdy element garderoby, powinny być dobrane do całościowej stylizacji. W przypadku stylizacji męskich skarpety powinny być dopełnieniem innych składowych ubioru. Przy garniturze niezbędne będą skarpety typowo garniturowe – cienkie, najlepiej z bawełny lub jedwabiu. Ważna jest odpowiednia długość i grubość skarpetek. Skarpetki powinny zasłaniać łydkę, nawet podczas siedzenia. Najbardziej klasyczną wersją są jednobarwne skarpetki w stonowanych kolorach. Nie oznacza to jednak, że w przypadku eleganckich stylizacji nie można zaszaleć. Producenci skarpet oferują skarpety garniturowe z różnymi motywami i fakturami.