Pożyczki społecznościowe – ryzyko czy szansa na udaną transakcję? Pożyczki społecznościowe – ryzyko czy szansa na udaną transakcję?

846

Internet daje nieograniczone możliwości – pozwala nie tylko na kontakt z całym światem czy zakupy online, ale także umożliwia pożyczanie pieniędzy bez wychodzenia z domu. Jakie zagrożenia się z tym wiążą? Czy społecznościowe pożyczki przez internet są bezpieczne?

Pożyczka od prywatnego inwestora

Pożyczki społecznościowe pojawiły się na polskim rynku wraz z dynamicznym rozwojem internetu – pierwsze podmioty tego typu wystartowały już w 2008 roku, a przez kilka lat zdążyło pojawić się wiele firm, które umożliwiają inwestowanie i pożyczanie pieniędzy przez sieć www. Obecnie platformy tego typu są bardzo popularnym narzędziem i łączą interesy osób prywatnych posiadających kapitał oraz osób zainteresowanych atrakcyjną ofertą pożyczki. Korzystanie z serwisów opiera się na ofertach i aukcjach, czyli przypomina popularne portale zakupowe. Osoby chcące zaciągnąć zobowiązanie mogą stworzyć własną aukcję w celu zdobycia oferty od potencjalnego inwestora. Korzyści są ogromne – często jest to jedyna możliwość dla pożyczkobiorców, którzy nie posiadają stałego źródła dochodu lub nie mogą go oficjalnie udokumentować. Z drugiej strony prywatni inwestorzy zyskują niespotykane wcześniej możliwości zarabiania na własnym kapitale. Ich dochód stanowią oczywiście odsetki. Te wszystkie możliwości codziennie kuszą tysiące klientów. Czy jednak pożyczki prywatne przez internet są całkowicie bezpieczne?

Sprawdź ukryte koszty i prowizje

Nie da się ukryć, że pożyczki społecznościowe przyciągają potencjalnych pożyczkobiorców, jednak wiążą się także ze sporym ryzykiem. Przede wszystkim stosowane w serwisach tego typu koszty mogą znacznie przewyższyć opłaty, które zazwyczaj ponosi się w związku z otrzymaniem pożyczki w banku czy od innej instytucji finansowej. Pamiętajmy, że pożyczki społecznościowe często uzależniają wysokość oprocentowania od indywidualnego ratingu danego klienta. Im krótszy staż w serwisie i im mniej transakcji, tym wyższe koszty obsługi pożyczki. W praktyce wygląda to tak, że osoby, które dopiero zarejestrowały się na platformie pożyczek społecznościowych, otrzymują bardzo niekorzystne propozycje. Wysokie oprocentowanie, ukryte koszty – to wszystko może wciągnąć nieostrożnego klienta w spiralę zadłużenia.

Jak pożyczać bezpiecznie?

Potrzebujesz pożyczki z wiarygodnego źródła? Zepsuł Ci się samochód i musisz wykonać kosztowną naprawę, a nie masz wolnych środków? Pamiętaj, żeby korzystać z usług serwisów mających dobre opinie. Przed podjęciem decyzji o wyborze pożyczki społecznościowej przeszukaj fora internetowe i sprawdź, jaki serwis najbardziej rekomendują klienci. Uważnie czytaj regulaminy dostępne na stronie, ze szczególnym uwzględnieniem tabel prowizji i opłat. W ten sposób zabezpieczysz się przed zagrożeniami, jakie czyhają na nieostrożnych klientów. Jeśli nadal obawiasz się zaciągania zobowiązań od osób prywatnych, nie ryzykuj. Zdecyduj się na wiarygodne pożyczki online, np. te oferowane przez Zaplo.