GPS i drony w polu? Podobno to nieuniknione

1198

Jak każda branża, tak i rolnictwo nie ustaje w dążeniach do coraz lepszych rezultatów pracy i jak największej wydajności. Do tego dochodzi oczywiście potrzeba uzyskania satysfakcjonującego komfortu pracy, na którym zależy przecież każdemu pracownikowi. GPS, drony, satelity, aplikacje – wszystko to wkracza powoli w polskie rolnictwo czyniąc je jeszcze bardziej nowoczesnym. Już wkrótce nie będą zatem dziwić drony latające nad polami. Takie jest bowiem dzisiejsze rolnictwo precyzyjne.

Czym jest rolnictwo precyzyjne?

Rolnictwo precyzyjne powstało w odpowiedzi na globalny problem zmniejszających się obszarów uprawnych i konieczność zapewnienia żywności wciąż rosnącej liczbie ludności. Tego typu sposób gospodarowania wykorzystuje między innymi nowoczesne technologie pozycjonowania GPS, drony i satelity. Czemu to wszystko służy?

Otóż zaawansowane systemy pozycjonowania pozwalają między innymi na gromadzenie danych, które służą bardziej precyzyjnej aplikacji nawozów oraz środków ochrony roślin. Ponad to automatyczne prowadzenie maszyn rolniczych wyklucza ryzyko podwójnego obrabiania tej samej powierzchni. W ten sposób uprawy stają się zarówno bardziej przemyślane, jak i efektywniej obsługiwane.

Czy nowoczesne systemy wyeliminują dotychczasowy sprzęt i maszyny?

Coraz większa liczba rolników przekonuje się do maszyn i ciągników wyposażonych w systemy rolnictwa precyzyjnego. Niestety poważną przeszkodą w upowszechnianiu tej technologii jest stosunkowo wysoka cena wymienionych systemów, mimo że inwestycja, np. w systemy GPS, bardzo szybko się zwraca. Stąd też polskie rolnictwo czeka jeszcze długa droga do wspomnianej precyzji i zaawansowania technologicznego.

Nowoczesne systemy zupełnie nie zagrażają dotychczasowym maszynom i wyposażeniu gospodarstw. Zatem obok dronów będą wciąż funkcjonować kombajn, osuszacz ziarna, czy przenośnik kubełkowy.

Warto jednak pamiętać, że rolnictwo precyzyjne jest nieuniknione dla intensyfikacji produkcji rolnej, koniecznej przecież dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na żywność.