„Prosto z ZUS”: Nowe formularze ZUS od kwietnia w całej Polsce

770

„Są bardziej czytelne i mniej w nich pisania” – to główne spostrzeżenia klientów po pilotażu nowych formularzy wprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W kwietniu nowe, uproszczone druki, będzie można złożyć już w całym kraju.

Z nowych, uproszczonych formularzy przez cały luty mogli korzystać klienci oddziałów ZUS w Jaśle, Toruniu i Warszawie. Pilotażowe formularze były zarówno dużo krótsze, jak i prostsze w doborze użytego w nich słownictwa. Klienci docenili zarówno uproszczony i zrozumiały język druków, jak i nową, minimalistyczną grafikę. Na bazie 60 dotychczasowych wniosków utworzono 40 nowych, co ma ułatwić ich właściwy wybór. Wyniki, wypełnianej w pilotażu ankiety, jasno wskazują, że klienci oceniają nowe druki pozytywnie.

Najistotniejsze zmiany, na które zwracali uwagę klienci, to zmniejszenie liczby stron i danych do wypełnienia, prostota zwrotów i poleceń, a także czytelność podpowiedzi i wyjaśnień. Respondenci wystawili nowym drukom blisko 5,5 tys. ocen, a ich jakość ocenili na „dobre 4” w 5 stopniowej skali. Ponadto, ZUS posłuchał sugestii klientów i wprowadził do niektórych formularzy pewne poprawki, takie jak, wytłuszczenie najważniejszych informacji, czy powiększenie czcionki.

Po uzyskaniu pozytywnej opinii naszych klientów, nowe, uproszczone formularze będą obowiązywać we wszystkich placówkach ZUS na terenie całego kraju. Jest to pierwsza grupa formularzy, nad kolejnymi ZUS będzie pracować do końca roku.

Nie tylko formularze

Od początku roku w ramach akcji „Prosto z ZUS” Zakład Ubezpieczeń Społecznych, oprócz uproszczenia formularzy, upraszcza także język pism kierowanych do swoich klientów. W tej chwili odbywa się cykl szkoleń dla pracowników, które mają podnieść standard komunikacji z klientami. Zespół ekspertów zewnętrznych wyszkoli ponad stu konsultantów językowych, którzy będą odpowiedzialni m.in. za dalsze przeszkolenie załogi ZUS.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego