Skoki spadochronowe

1586

W dniach od 20 do 31 marca br. na bazie lotniska Masłów w miejscowości Kilelce realizowane jest zgrupowanie spadochronowe pododdziałów specjalistycznych 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Żołnierze wykonują skoki spadochronowe z wykorzystaniem spadochronów tunelowych. Realizowany program ma przygotować skoczków do wykonania przeniknięcia do rejonu przyszłych działań bojowych, sposobem spadochronowym o każdej porze doby oraz lądowania grupą i drużyną w trudnych warunkach terenowych.

W czasie zgrupowania wykonywane są skoki z samoczynnym systemem otwarcia. Umożliwiające przelot skoczka na odległość do kilkunastu kilometrów oraz z kombinowanym systemem otwarcia, gdzie skoczek po opuszczeniu pokładu statku powietrznego na wysokości 4000 metrów może otworzyć spadochron główny na jak najniższej wysokości, ograniczając tym przeciwnikowi możliwość jego wykrycia.

Jest to pierwsze z kilku zaplanowanych w tym roku zgrupowań spadochonowych, których uwieńczeniem będzie wykonanie skoku szkolno–bojowego w warunkach jak najbardziej zbliżonych do sytuacji mogącej wystąpić w czasie konfliktu zbrojnego.

Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak

kpt. Zbigniew Krupa

Autor 25 Brygada Kawalerii Powietrznej