„Dziesiątka” sadzi las

814

Uczniowie klasy 5s Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków postanowili „wziąć sprawy w swoje ręce” i 30 marca br posadzili las! Cała akcja odbyła się dzięki uprzejmości właściciela firmy „Usługi Leśne”, pana Tomasza Małocha.

Po dotarciu na miejsce, czyli teren leśny niedaleko Grot w Nagórzycach, uczniowie zostali poinstruowani przez pracowników firmy, jak należy właściwie sadzić młode drzewka, w tym przypadku roczne sosenki. Wszyscy dobrali się w pary i ochoczo ruszyli do pracy. Jedni przy pomocy sprytnych urządzeń, czyli lancetów, robili otwory w ziemi, a pozostali wkładali do nich sadzonki. Następnie razem udeptywano miejsca wokół nowych roślinek. Opisane czynności trwały tak długo, aż większość przygotowanych drzewek znalazła się w glebie korzeniem do dołu, a „zielonym” do góry.

Nagrodą za ciężką i zarazem satysfakcjonującą pracę było ognisko, przy którym wszyscy mogli upiec sobie kiełbaski i ugasić pragnienie napojami, których sponsorem był nieoceniony, wspomniany wcześniej właściciel firmy. Po nabraniu sił, w pełni zadowoleni z wykonanej pracy, wszyscy ruszyli w powrotną drogę obiecując sobie, że będą tu wracać nie raz i doglądać posadzonego lasu.

Uczniowie spisali się na medal. Okazało się, że nie tylko potrafią dobrze grać w siatkówkę (klasa sportowa), ale również mają zadatki na wspaniałych ekologów.

Autor: Izabela Kowalczyk