Czujna seniorka uważnie słuchała komunikatów prewencyjnych, zadziałała wzorowo.

642

3 kwietnia 2017r. Do dyżurnego tomaszowskiej policji zadzwoniła 86 letnia mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego i powiedziała, że do jej drzwi dzwoni mężczyzna, który przedstawia się za funkcjonariusza policji. Na miejsce dyżurny wysłał patrol policji.

Przed drzwiami starszej pani … był nieumundurowany funkcjonariusz tomaszowskiej policji, który pojechał na miejsce wykonać czynności służbowe. Pani była sama w domu, wcześniej usłyszała komunikat o oszustach, którzy podszywając się się za przedstawicieli różnych instytucji, okradają seniorów. Kobieta nie otworzyła drzwi, zadzwoniła do dyżurnego, za wykazaną czujność seniorka została pochwalona przez mundurowych.

Przypominamy, że oszuści nieustannie wchodzą do mieszkań pod różnym pretekstem, z prośbą o wodę, sprzedaż artykułów przemysłowych, powołują się na pracowników administracji, przedstawicieli różnych służb, urzędników.

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.

Co zrobić gdy ktoś obcy zapuka do drzwi?

•    nie wpuszczaj obcych osób do domu,
•    zanim otworzysz drzwi sprawdź przez wizjer lub przez okno – kto to?
•    jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
•    w razie wątpliwości umów się na inny termin.
•    nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu – korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
•    nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
•    postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, np. wygląd nieznajomego, markę samochodu, jakim przyjechał, numery rejestracyjne.
•    jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
•    jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zastawiaj osoby nawet na chwilę samej, poproś sąsiadów o towarzyszenie podczas wizyty nieznajomego.
• nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
•  w razie wątpliwości poinformuj pilnie POLICJĘ (tel. 997) o każdej podejrzanej osobie.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 .
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

Autor: KPP