Helios na scenie – najlepsze spektakle na wielkim ekranie!

703

Zapraszamy na nowy, fascynujący cykl: Helios na scenie. Na naszych ekranach zaprezentujemy najlepsze spektakle National Theatre i Comedie Francaise!

Co dwa tygodnie, w poniedziałkowe popołudnia na Widzów kin Helios czekać będą wielokrotnie nagradzane spektakle w gwiazdorskiej obsadzie, zarejestrowane w systemie HD z udziałem publiczności w najbardziej cenionych teatrach Europy:

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie.
Znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę – „Hamleta” Williama Shakespeare’a. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki.
Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare’a), a także obcą i dramaty współczesne. Do tej pory zespół przygotował ponad 800 premier. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych). Obecnie na deskach brytyjskiej sceny narodowej występuje zespół liczący 150 aktorów.

Comédie-Française (Komedia Francuska)
Comédie-Française bywa także nazywana czasem Domem Moliera, bo jej istnienie i tradycje sięgają czasów wielkiego dramatopisarza. Jest to również jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie. Najstarsza scena francuska powstała w 1680 roku na mocy dekretu króla Ludwika XIV, który połączył dawny zespół Moliera z zespołem Hôtel de Bourgogne. Od 1799 roku do dziś teatr ma siedzibę w Théâtre des Variétés-Amusantes, w przepięknej Salle Richelieu, będącym częścią kompleksu pałacowego Palais-Royal w samym centrum Paryża.
Komedia Francuska była pierwszym w Europie teatrem narodowym, czyli grającym przedstawienia w języku narodowym, a nie w językach oryginału. Stała się pierwowzorem takiej działalności artystycznej dla innych krajów, w których także zaczęły powstawać sceny narodowe.
Pokazy spektakli w Polsce odbywają się pod honorowym patronatem długoletniego aktora Comédie-Française – Andrzeja Seweryna.

Afisz:

 • 24 kwietnia, godz. 18:30 – Amadeusz
 • 8 maja, godz. 18:30 – Ziemia niczyja
 • 22 maja, godz. 18:30 – Rosencrantz i Guildenstern nie żyją
 • 5 czerwca, godz. 18:30 – Opętanie
 • 19 czerwca, godz. 18:30 – Hedda Gabler
 • 10 lipca, godz. 18:30 – Piotruś Pan
 • 24 lipca, godz. 18:30 – Cyrano de Bergerac
 • 7 sierpnia, godz. 18:30 – Salome
 • 21 sierpnia, godz. 18:30 – Święta Joanna
 • 11 września, godz. 18:30 – Anioły w Ameryce część pierwsza
 • 25 września, godz. 18:30 – Anioły w Ameryce część druga

Odkryj nowe oblicze teatru w kinach Helios!

Bilet normalny – 38 zł
Bilet ulgowy – 32 zł
Bilet grupowy (powyżej 15 osób) – 28 zł