Helios na Scenie Ziemia Niczyja

749

Harold Pinter (1930–2008)

No Man’s Land

Ziemia niczyja

 

Dramat w dwóch aktach (1975)

 

Retransmisja przedstawienia z Wyndham’s Theatre: 8 maja 2017 godz. 18:30

Spektakl z cyklu „National Theatre Live”

 

Ian McKellen („Władca Pierścieni”, „X-men”, „Hobbit”) i Patrick Stewart („Star Trek”, „X-men”) tym razem w klasycznej już komedii Harolda Pintera („Kochanica Francuza”), laureata literackiej Nagrody Nobla, przedstawiciela teatru absurdu. Ci dwaj legendarni brytyjscy aktorzy – jako pisarze Spooner i Hirst – spotykają się w jednym z londyńskich pubów i zaczynają pić. Hirst przekroczył już sześćdziesiątkę. to pisarz uznany i zamożny; ma sekretarza, doradcę finansowego i lokaja. Jest uzależniony od alkoholu i ludzi, którzy dla niego pracują, a równocześnie nim rządzą. Spooner też ma szósty krzyżyk na karku. Twierdzi, że jest poetą i należy do zespołu nowego pisma poetyckiego, że ma żonę, dwie córki i domek z ogródkiem. Po pewnym czasie panowie z pubu przenoszą się do znajdującej się nieopodal rezydencji Hirsta. Coraz bardziej pijani, opowiadają sobie coraz bardziej niewiarygodne historie. Zakończenie wieczoru komplikuje pojawienie się dwóch niepokojących i tajemniczych młodych ludzi (w tych rolach Owen Teale i Damien Molony).

Jak pisał Bolesław Taborski we wstępie do wydania dramatów Pintera: „Hirst i Spooner są więźniami swej pamięci, a może fantazji, ułudy, zmyśleń (…). Zostajemy więc z pytaniami: co jest prawdą, a co wymysłem i ułudą? Pinterlandia to kraj wielu pytań bez odpowiedzi. Jej twórca, jak wiemy z jego własnych wypowiedzi, nie ma gotowych formuł i wedle takich nie pisze. Wieloznaczność jest dla niego czymś naturalnym”.

Spektakl reżyseruje Sean Mathias („Piętno”). Przedstawienie powraca na scenę West Endu po olbrzymim sukcesie na Broadwayu. W tym roku spektakl otrzymał Evening Standard Theatre Award jako najlepsze wznowienie sezonu.

Obsada:

Ian McKellen jako Spooner

Patrick Stewart jako Hirst

Owen Teale jako Briggs

Damien Molony jako Foster

Realizatorzy:

Sean Mathias reżyseria

Stephen Brimson Lewis scenografia i kostiumy

Peter Kaczorowski światło

Adam Cork dźwięk i muzyka

Nina Dunn projekcje

Anne McNulty CDG casting

Alexander Lass współpraca reżyserska

Stuart Thompson Productions, Playful Productions produkcja

format obrazu i dźwięku: HD & DD

język: angielski

napisy: polskie

czas trwania: około 180 minut (w tym jedna przerwa, a po spektaklu wywiad z Ianem McKellenem, Patrickiem Stewartem i reżyserem przedstawienia)

dystrybutor: NAZYWOWKINACH.PL / CIKANEK FILM Sp. z o.o.

Przedstawienie dla widzów od 12 lat.