Dzień Patrona oraz Letnie Igrzyska Olimpijskie w „Czwórce”

716

Szkoła Podstawowa nr 10 oraz Gimnazjum nr 4 noszą imię Tomaszowskich Olimpijczyków. Z tej okazji co roku na ul. Ostrowskiego 14 obchodzony jest Dzień Patrona. Oczywiście, zgodnie z nadanym imieniem, organizowane są Olimpiady Sportowe pod hasłem „I Ty możesz zostać Olimpijczykiem”.

W tym roku kilkudniowe obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół nr 4 rozpoczęły się uroczystym otwarciem Szkolnej Olimpiady w pierwszy piątek czerwca na parkingu wewnętrznym. W tym dniu uczniowie całej szkoły, począwszy od klas pierwszych szkoły podstawowej, a na trzecich gimnazjum skończywszy, podzieleni zostali na pięć grup reprezentujących pięć kontynentów (Europa, Azja, Australia, Afryka oraz Ameryka). Na początku uroczystości wraz z hymnem olimpijskim została wciągnięta na maszt flaga olimpijska. Dyrektor ZS nr 4, pani Wacława Bąk, ogłosiła otwarcie Szkolnej Olimpiady, po czym nastąpiło ślubowanie uczniów i sędziów. Następnie pięcioro biegaczy, reprezentantów każdego kontynentu, przeniosło ogień z pochodni na „znicz olimpijski”, specjalnie na tę okoliczność przygotowany. Po tak uroczystym otwarciu Igrzysk, „uczniowie-kontynenty” rozeszli się do wyznaczonych zadań, pięciu stacji.

Zmagania dla każdego kontynentu składały się z kilku bloków:  I blok – bieg – sztafeta; II blok – konkurencje sportowe (bieg sprawnościowy oraz parkour); III blok – Turniej Wiedzy Olimpijskiej; IV blok – filmy o tematyce olimpijskiej; V blok – konkurs plastyczny oraz wiedzy geograficznej- rysowanie kredą. Każdy kontynent stanowił jeden zespół, uczniowie musieli ze sobą współpracować na wspólny wynik. Suma uzyskanych punktów decydowała o ostatecznym zajęciu miejsca na Igrzyskach. Było dużo śmiechu, śpiewu, wspólnej zabawy i zgodnej współpracy  między uczniami. W powietrzu unosił się zapach grochówki z jadłodajni „ Złota Ryba”. Po konkurencjach sędziowie podsumowali punkty i najlepszy z kontynentów otrzymał olimpijskie medale. Wygrała Azja. Gratulacje! Najlepsze zostało na koniec, czyli lody, które otrzymali wszyscy za udział w olimpiadzie. Tym sposobem Szkolna Olimpiada została zakończona – flaga została opuszczona, a znicz zgaszony.

Obchody Dnia Patrona miały swój ciąg dalszy. W niedzielę po Szkolnej Olimpiadzie o godzinie 11.00 odbyła się Msza Święta w Kościele Świętej Jadwigi za uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 4.

Natomiast w poniedziałek o 18.00 w O.K. „Tkacz” zorganizowane zostały „Igrzyska Artystyczne”, czyli podsumowanie działań artystycznych uczniów z Zespołu Szkół nr 4. W programie Igrzysk był m.in. pokaz sztuk walki AIKIDO, pokaz formacji tanecznych oraz występ wokalistów ze Studia Piosenki ZS nr 4.  Uzdolniona wokalnie młodzież „Czwórki” zaprezentowała utwory, którymi wywalczyła nagrody na konkursach i festiwalach w całej Polsce w bieżącym roku szkolnym. W zróżnicowanym tematycznie repertuarze wystąpiły dzieci ze wszystkich etapów edukacyjnych oraz chór szkolny.

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych Letnich Igrzysk Olimpijskich Czwórki, które odbędą się już w czerwcu przyszłego roku.