Intensywny tydzień doradców

763

Blisko 60 tysięcy klientów obsłużyli w ciągu pierwszych pięciu dni swojego działania, doradcy emerytalni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W województwie łódzkim z usług doradcy skorzystało 3780 klientów. Doradcy wykonali 2830 obliczeń na kalkulatorze emerytalnym.

Specjalna usługa doradcy emerytalnego ZUS wystartowała 3 lipca. Jest skierowana głównie do osób, które będą mogły skorzystać z uprawnień emerytalnych po obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 – dla mężczyzn, co nastąpi 1 października. Tylko w ostatnim kwartale tego roku z tytułu obniżenia wieku na emeryturę może przejść ok. 331 tys. osób. W związku z tym, w całym kraju, we wszystkich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na klientów czeka 595 doradców emerytalnych. Ich zadaniem jest pomoc
w przygotowaniu klientów do możliwego złożenia wniosku o emeryturę oraz pomoc
w podjęciu decyzji, czy na emeryturę przechodzić. Każdy z doradców na życzenie klienta może wyliczyć w oparciu o przygotowany przez ZUS kalkulator, prognozowaną emeryturę na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego, a także przeprowadzić symulację, jak ta emerytura może się kształtować gdyby klient przedłużył swoją aktywność zawodową np. o pół roku lub rok.

Przez pierwsze pięć dni działania doradców emerytalnych z ich usług skorzystało aż 59,1 tys. osób. Oznacza to, że każdy doradca obsłużył blisko 100 klientów zainteresowanych swoją emeryturą. Najwięcej osób skorzystało z usług doradców pierwszego dnia ich pracy. Było to 15,6 tys. osób. Niecałe 14 tys. klientów skorzystało przez ubiegły tydzień z wyliczenia prognozowanej emerytury gdyby zdecydowali się dłużej pracować., a 26,7 tys. poprosiło doradcę o symulację wysokości świadczenia.

Dane wojewódzkie: doradcy przyjęli 3780 klientów i dokonali 2830 obliczeń na kalkulatorze. W tym w I Oddziale przyjęto 1663 klientów i dokonano 1090 obliczeń, w II Oddziale przyjęto 1262 klientów i dokonano 1107 obliczeń i w Tomaszowie Mazowieckim przyjęto 855 klientów i dokonano 633 obliczeń na kalkulatorze.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego