Narodowy Test Słuchu

825

Jak co roku Narodowy Test Słuchu organizowany jest pod patronatem marek Signia/Siemens oraz Audio Service. W tym roku przebadaliśmy już ponad 1000 osób. W przyszłym tygodniu słuchobus ponownie rusza w trasę. W Tomaszowie Mazowieckim pojawi się już w poniedziałek, 24.07. W godz. 9:00-15:00 będzie można sprawdzić słuch na pl. Kościuszki.

Weź udział w Narodowym Teście Słuchu 2017

41 procent Polaków źle słyszy. Żyjemy i pracujemy w coraz większym hałasie. Nasze uszy każdego dnia bombardowane są decybelami. Namawiamy Państwa: sprawdźcie swój słuch przynajmniej raz na 12 miesięcy – najlepszą do tego okazją jest organizowany latem Narodowy Test Słuchu.

Co to jest Narodowy Test Słuchu?

To największa w Polsce kampania społeczna dotycząca profilaktyki chorób słuchu. W lipcu, sierpniu i wrześniu wybrane miasta i miasteczka odwiedzi ekipa naszego słuchobusu – mobilnego laboratorium słuchu. Będziemy wykonywać w nim bezpłatne testy słuchu dosłownie każdemu, kto się do nas zgłosi.

Jak wziąć udział w Narodowym Teście Słuchu?

To proste: wystarczy odwiedzić słuchobus. Aby przejść w nim profesjonalne testy słuchu nie trzeba mieć żadnych skierowań ani zaświadczeń od lekarza, nie trzeba zapisywać się wcześniej na wizytę, nie trzeba szukać gabinetów protetyki słuchu czy laryngologów. Co więcej: badania to nie wszystko, ponieważ każdy nasz pacjent może liczyć na poradę, przekażemy mu konkretne, zindywidualizowane informacje, powiemy, w jakim stanie jest jego słuch i co należy robić, aby o niego dbać.

Narodowy Test Słuchu prowadzimy od 5 lat

Przez ten czas zaufało nam i zbadało słuch 50 tysięcy Polek i Polaków. Aż u 20 453 osób stwierdziliśmy wadę słuchu. Większość z nich była zaskoczona diagnozą. Nasz słuchobus odwiedził dotychczas 150 miast i miasteczek, przebył aż 45 000 kilometrów. Nasza kampania jest laureatem konkursu KNOW HEALTH 2013 oraz konkursu Kampanie Społeczne 2012

Jak znaleźć słuchobus?

Nasz słuchobus pojawia się w centralnych punktach miast oraz w miejscach chętnie odwiedzanych przez mieszkańców: placach, skwerach, centrach handlowych, starówkach itp. Informacje o lokalizacji słuchu znajdziecie Państwo w lokalnych mediach. Najlepiej jednak odwiedzić stronę w internecie: www.sluchobus.pl – tam zamieszczamy na bieżąco informacje dotyczącego tego: gdzie i kiedy prowadzimy testy słuchu.

Zapraszamy serdecznie. Do zobaczenia na trasie Narodowego Testu Słuchu.

Dlaczego należy badać słuch raz w roku?

Ponieważ hałas wymknął się spod kontroli. Mieszkańcy miast po prostu nie mają szans od niego uciec. Hałas negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak?

  • Poniżej 35 decybeli jest nieszkodliwy. Przykłady: 10 dB to szum liści na małym wietrze, 20 dB – szept, 30 dB – odgłos bardzo spokojnej ulicy z minimalnym ruchem aut.
  • Ale już 35 – 70 decybeli wpływa na zmęczenie układu nerwowego, utrudnia zrozumienie mowy, zasypianie i wypoczynek. Przykłady: 40 dB szmery w mieszkaniu, darcie papieru, 50 dB odgłosy w biurze, 60 dB rozmowa
  • 70 – 85 decybeli to hałas wpływający na zmniejszenie wydajność pracy, a długotrwały może powodować uszkodzenie słuchu. Przykłady: 60 – 90 dB odkurzacz, 70 – 85 dB hałas uliczny, 85 dB odgłos pracy silnika ciężarówki
  • 85 – 130 decybeli to hałas, który wpływa silnie na nasz słuch, w którym ciężko się rozmawia z odległości 50 cm. Przykłady: 100 dB – motocykl bez tłumika, 110 dB – młot pneumatyczny.
  • Powyżej 130 decybeli to hałas, który może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu. Przykłady: 120 dB – start samolotu, 160 dB – wybuch petardy.

Badania opinii publicznej dotyczące hałasu wskazują, że uciążliwy i męczący hałas dokucza nam coraz bardziej – w aglomeracjach o zaludnieniu od 100 do 500 tys. osób – 41 % mieszkańców odczuwa go co najmniej często, zaś w największych miastach na częsty hałas narzeka 55% mieszkańców. W skali całej Polski aż 13 milionów ludzi może być narażona na nadmierny hałas.

Jak rozpoznać, że mamy problemy ze słuchem?

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy trudno jest Ci śledzić tok rozmowy w restauracji lub w miejscach, gdzie panuje hałas?
  • Czy lepiej słyszysz widząc osobę, która do Ciebie mówi?
  • Czy Twoi najbliżsi narzekają, że radio lub telewizor są przez Ciebie ustawione zbyt głośno?
  • Czy masz kłopot ze zrozumieniem osoby, z którą rozmawiasz przez telefon?
  • Czy czujesz się zmęczony po spotkaniach rodzinnych, bo wyczerpało Cię wytężanie słuchu, po to, aby usłyszeć co i kto mówi?

Jeśli choć na jedno z pytań odpowiedź jest twierdząca, powinno się wykonywać profesjonalne testy słuchu co najmniej raz na 12 miesięcy.