Wypadek drogowy w Tomaszowie Maz.

791

31 lipca 2017 r. o godz. 13.20 na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Legionów miał miejsce wypadek drogowy.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierująca volkswagenem polo, 18 letnia kobieta, wyjeżdżając z ul. Ogrodowej nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu doprowadzając do zderzenia z jadącym ul. Legionów audi, kierowanym przez 29 letniego mężczyznę. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Z uwagi na obrażenia ciała i konieczność wykonania diagnostyki zostali przewiezieni do szpitala. Okoliczności tego wypadku drogowego wyjaśniają policjanci z Tomaszowa.

Po raz kolejny funkcjonariusze apelują do kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność oraz stosowali się do przepisów ruchu drogowego. Rozwaga i wyobraźnia przyczynią się do tego, że bezpiecznie dotrą Państwo do celu podróży.

Proszę też pamiętać, że wraz ze zmianą pogody zmieniają się warunki drogowe i często nasze samopoczucie. Wysoka temperatura, utrzymująca się w ostatnich dniach, nie sprzyja koncentracji. Często kierującym w takich warunkach towarzyszą zawroty głowy, zmęczenie, duszności. Jeśli czujesz się słabo, znajdź odpowiednie miejsce i zatrzymaj się na chwilę, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Parkując, staraj się wybrać ocienione miejsca (w przypadku silnych wiatrów, burzy, lepiej nie parkować pod drzewem). Zadbaj również o to, żeby w Twoim samochodzie zawsze była butelka wody.

Poniżej przypominamy również o innych zjawiskach atmosferycznych, które nie są sprzymierzeńcami kierowcy:

1. Silna burza

Lato to okres ulewnych deszczy i burz, a te mogą być równie niebezpieczne co śnieżyce. Pamiętaj, że mokra powierzchnia wymaga dłuższego okresu hamowania, a widoczność na drodze ulega pogorszeniu. Koniecznie zwolnij, nawet jeśli opady deszczu wydają Ci się nieznaczne. Upewnij się, że masz włączone światła. Niestety mimo obowiązku jazdy na włączonych światłach przez cały rok, wielu kierowców zapomina o tym, co może być szczególnie niebezpieczne w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie hamuj zbyt gwałtownie, a w przypadku burzy, staraj nie zatrzymywać się w lesie. W razie konieczności postoju, staraj się nie dotykać metalowych powierzchni, które przewodzą prąd. Stojąc na poboczu, nie zapominaj o światłach awaryjnych.

2. Silny wiatr

Zwróć uwagę na duże pojazdy, jak autobusy, czy ciężarówki. Z powodu silnego wiatru, czasami trudno im utrzymać właściwy tor jazdy. Bądź więc uważny, szczególnie podczas wyprzedzania ich.

3. Mgła

Po pierwsze, nie zapomnij o zmianie świateł ze świateł do jazdy dziennej na przednie przeciwmgielne lub mijania. Jeśli widoczność wynosi mniej niż 50 metrów, włącz również tylne światła przeciwmgielne, co sprawi, że będziesz bardziej widoczny. Po drugie, zamiast słuchać głośnej muzyki, przycisz radio i przysłuchuj się odgłosom dobiegającym z zewnątrz. Często łatwiej usłyszeć, niż zobaczyć jadący w pobliżu samochód. Po trzecie, miej na uwadze iluzję zwolnionego tempa i zamiast wierzyć własnemu odczuciu, kontroluj prędkościomierz. Ogranicz również wszelkie manewry wyprzedzania, a w przypadku omijania, zachowaj szczególną ostrożność

4. Słońce

Deszcz, burza, mgła, to nie jedyni wrogowie kierowcy. Sprzymierzeńcem nie jest też zbyt ostre słońce, które oślepiło już niejednego, więc warto mieć w samochodzie okulary przeciwsłoneczne.

Należy też uważać na zwierzęta leśne.

Pusta droga w lesie często sprawia, że kierowcy mocniej wciskają pedał gazu. Nie zapominaj jednak, że w każdej chwili na jezdni pojawić się może leśna zwierzyna.

Autor KPP