Kręci mnie bezpieczeństwo „na rowerze”

631

Tomaszowska Policja otrzymuje w ostatnim czasie wiele zgłoszeń o potrąceniach rowerzystów oraz zdarzeniach drogowych z ich udziałem . Wychodząc naprzeciw społeczeństwu przy każdorazowym znakowaniu rowerów apelujemy o rozwagę i przypominamy jak bezpiecznie poruszać się po drodze.

Zespół do spraw Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji naszej jednostki w każdą pierwszą środę miesiąca w okresie, od kwietnia do października, w godzinach 08:00-10:00 dokonuje znakowania rowerów. To dodatkowe zabezpieczenie w przypadku kradzieży, każdy rower ma wygrawerowany specjalny numer identyfikacyjny i jest zarejestrowany w policyjnej bazie. Przy tej okazji przypominamy każdej osobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.

Drogi rowerzysto, PAMIĘTAJ!

  1. Jezdzij zawsze po wyznaczonych do tego terenach tj. ścieżkach rowerowych, gdy nie masz takiej możliwości poruszaj się po drodze zgodnie z przepisami ruchu drogowego, jesteś jego uczestnikiem.
  2. Przed przejściem dla pieszych zatrzymaj się i pokonaj je pieszo, przeprowadzając swój rower!
  3. Gdy zamierzasz skręcić lub przejechać przez skrzyżowanie rozejrzyj się, zatrzymaj, daj wyraźny znak manewru, jaki planujesz wykonać.
  4. Nie jeździj pod wpływem alkoholu, bądź innych środkach działających podobnie, bo możesz zagrozić sobie bądź innym uczestnikom.
  5. Wyjmij z uszu słuchawki, dzięki temu pracuje więcej Twoich zmysłów i jesteś bezpieczniejszy!
  6. Pamiętaj o wyposażeniu roweru, na którym się poruszasz w światła i elementy odblaskowe, Ty też dbaj o swoje bezpieczeństwo i korzystaj z odblasków.
  7. Pamiętaj, że dzieci do 10 roku życia jadąc na rowerze mają status pieszego, dopiero po uzyskaniu karty rowerowej mogą się samodzielnie poruszać po ścieżce rowerowej.

Autor Komenda Powiatowa Policji w Tomaszowie Mazowieckim