Rencisto, zanim złożysz wniosek o emeryturę, sprawdź czy będzie Ci się to opłacało

744

Osoby które mają przyznane prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, powinny najpierw skorzystać z porad doradcy emerytalnego. U doradcy powinny sprawdzić, czy wysokość emerytury nie będzie niższa od obecnie pobieranego świadczenia. To ważne, bo w tym przypadku nie działa zasada korzyści i jeśli wnioskowana emerytura będzie niższa od renty, to w takiej wysokości będzie wypłacana.

 

Doradca wyposażony w specjalny kalkulator emerytalny dokona symulacji i poda prognozowaną wysokość emerytury. Dzięki temu rencista będzie mógł porównać wysokości świadczeń i zdecydować czy składać wniosek o emeryturę, czy poczekać do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Po osiągnięciu tego wieku, ZUS przyzna emeryturę z urzędu. Wysokość tej emerytury na pewno nie będzie niższa od pobieranej renty.

 

W województwie łódzkim z wnioskiem o emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego wystąpić może ponad 19 tysięcy rencistów. Niedawno m.in. do tych rencistów ZUS wysłał informację, że jeśli mają przyznaną rentę do czasu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego lub na stałe i chcą przejść na emeryturę od obniżonego wieku emerytalnego, sami muszą złożyć o to wniosek. Wniosek jest potrzebny, ponieważ ustawa zmieniająca przepisy emerytalne, zachowuje prawa do przyznanych już świadczeń do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.

 

Emerytura może być oczywiście wyższa od renty, ale nie w każdym przypadku. Osoby, które w młodym wieku przeszły na rentę i mają niewiele okresów składkowych, powinny być szczególnie ostrożne przy składaniu wniosku o emeryturę od obniżonego wieku. Może się bowiem okazać, że na swój własny wniosek, obniżą sobie przy okazji wysokość świadczenia.

 

Należy tez pamiętać, że nawet po złożeniu wniosku o emeryturę i wydaniu przez ZUS decyzji niekorzystnej pod względem wysokości świadczenia, można jeszcze wycofać wniosek
i przywrócić poprzedni stan rzeczy. Należy się jednak spieszyć, bo prawo do wycofania wniosku przysługuje do czasu uprawomocnienia się decyzji, czyli w ciągu miesiąca od jej otrzymania.

Monika Kiełczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS

woj. łódzkiego