Dom z bali – ważne kwestie

810

Gdy planujemy wybudować dom mamy wiele pomysłów na to, jaki on powinien być. Właściwie dzisiaj jest tak dużo możliwości, że ogranicza nas tylko stan naszego portfela. Mimo to dom przeważnie buduje się raz w życiu, więc warto zainwestować w coś wyjątkowego. Może będzie to dom z bali?

Kto może dla nas zbudować taki dom?

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie jest to najtańsza opcja, bo dom z bali jest droższy od szkieletowego, a to z tego powodu, że musimy zastosować spore ilości litego drewna. Wykonanie takiego domu jest poza tym bardzo pracochłonne, dodatkowo ważna jest precyzja i doświadczenie w stawianiu takich budynków, więc wykonawcy – i słusznie – oczekują adekwatnego wynagrodzenia.

Takie domy budują wyspecjalizowane firmy, ale co ciekawe, można jeszcze znaleźć fachowców stosujących regionalne techniki, na przykład budować domy z bali bez użycia gwoździ. Jednakże to już trochę inne działania, które nie są niezbędne, gdy stawia się taki budynek. Wszystko jak zawsze zaczyna się od szkicu, konstrukcji, wizji tego, jak taki dom ma wyglądać, a projekty domów z bali są bardzo ciekawe i w niczym nie ustępują tym budowanym tradycyjnie.

Jakie drewno?

Do budowy takich domów wykorzystuje się bali z drewna surowego. Będą one obsychać dopiero po tym, jak wzniesie się konstrukcję. Wykończanie przeprowadza się zaś dopiero, gdy dom osiądzie. Warto dodać, że można zamówić bale już ususzone, jakie charakteryzują się wilgotnością poniżej 20%. Najczęściej używane jest drewno sosnowe, świerkowe i jodłowe.

Co wiedzieć o izolacji?

Jeśli chodzi o izolację, to najczęściej montuje się ją od wewnątrz. To ważne, by zachować oryginalny, ciekawe wygląd, przy jednoczesnym zachowaniu przepisowej termoizolacyjności ścian. W tym sensie, po wewnętrznej stronie bali powinno się nabić folię wiatroizolacyjną, na niej zaś zamocować ruszt z drewna. Pomiędzy jego elementami należy umieścić materiał izolacyjny, warstwę 10-15 cm wełny mineralnej (choć może być i drzewna). Na koniec całość powinniśmy przykryć folią paroizolacyjną. Warto też pamiętać, żeby nie używać styropianu jako materiału izolacyjnego, gdyż nie wykazuje on zbyt pokaźnej paroprzepuszczalności. Poza tym, na styku z drewnem można pojawić się para wodna.

Jak widać, takie domy buduje się trochę inaczej niż tradycyjne, ale to nie znaczy, że nie warto skorzystać z takiej propozycji. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy nam się to podoba, czy jesteśmy wielbicielami takiej architektury. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać odpowiadający nam projekt i wdrożyć go w życie.