Wybierasz się za granicę samochodem? Sprawdź, ile kosztuje benzyna w krajach UE

1453

Planujesz samochodową wycieczkę po Europie? Marzysz o tym, aby zobaczyć wieżę Eiffla, skosztować włoskiego Chianti i odwiedzić wiedeńską operę? Kalkulując wydatki, nie zapomnij o kosztach paliwa.To właśnie one będą jedną z kluczowych pozycji wakacyjnego budżetu.
Sprawdźmy, ile zapłacisz za benzynę w Austrii, Francji, we Włoszech oraz w pozostałych krajach UE.

Wakacyjna podróż samochodem może być wspaniałą przygodą. Zwłaszcza, jeśli cenisz wolność, niezależność i lubisz podejmować spontaniczne decyzje.

Zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce i naciśniesz pedał gazu, zadbaj o dopełnienie kilku niezbędnych formalności.

Dzięki nim zachowasz w podróży należyte bezpieczeństwo i zminimalizujesz konsekwencje nieprzyjemnych niespodzianek.

O co warto zadbać przed samochodową podróżą po Europie?

 Przed rozpoczęciem podróży koniecznie dokładnie skontroluj stan techniczny samochodu. Upewnij się, że układ hamulcowy (w tym klocki hamulcowe i tarcze) i układ kierowniczy, działają bez zarzutów. Sprawdź ciśnienie w oponach i poziom płynów eksploatacyjnych.

Zajrzyj również do polisy ubezpieczeniowej. Sprawdź czy jest ważna i czy na pewno obowiązuje na terenie krajów, do których się wybierasz.

Jeśli dodatkowo planujesz odwiedzić Albanię, Białoruś, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Iran, Izrael, Macedonię, Maroko, Mołdawię, Rosję, Tunezję, Turcję lub Ukrainę, odpowiednio wcześniej zadbaj o wydanie tzw. zielonej karty. Dokument jest potwierdzeniem, zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w naszym kraju. W większości towarzystw otrzymasz zieloną kartę bez dodatkowych opłat.

Zanim wyruszysz w podróż, koniecznie kup ubezpieczenie turystyczne. Jeśli podczas podróży będziesz zmuszony skorzystać z pomocy lekarskiej lub hospitalizacji, to ubezpieczyciel pokryje ich koszty.

Niezbędnym etapem przygotowań do wakacyjnego wyjazdu jest także kalkulacja kosztów.

W przypadku podróży własnym autem kluczowe będą tu wydatki na benzynę. Zwłaszcza, jeśli planujesz przemierzyć tysiące kilometrów, odwiedzając po drodze kilka europejskich państw. Chcesz wiedzieć ile kosztuje benzyna w każdym z nich? Sprawdźmy.

 

Ile kosztuje benzyna w UE?

Ceny benzyny (Pb95) ilustruje poniższa tabela (stan na dzień 19.07.2017):

Pamiętaj, że wjeżdżając na terytoria niektórych krajów europejskich, będziesz miał obowiązek wykupienia winiety, czyli nalepki, stosowanej jako podstawowy system znakowania i kontroli pojazdów, korzystających z autostrad.

 Ile kosztują winiety i w których krajach należy je wykupić?

 

* ceny dotyczą samochodów osobowych do 3,5 tony.

 

Winiety zakupisz za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego, w okręgowych biurach PZM lub bezpośrednio przy granicy kraju, do którego chcesz wjechać.

W Belgii korzystanie z autostrad jest darmowe. Płatny jest jedynie przejazd tunelem łączącym Liefkenhoek z Antwerpią.

 Podobnie w Czarnogórze. Kierowcy zapłacą jedynie za przejazd tunelem Sozina i przejazd promem z Kamenari do Lepetane.

W Danii korzystanie z autostrad jest bezpłatne. Wyjątkiem jest przejazd mostami STOREBAELT oraz ORESUND.

W Norwegii korzystanie z  dróg jest płatne  w systemie elektronicznym Autopass.

W Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Francji płaci się za poszczególne odcinki. Ceny zależą od kategorii pojazdu oraz długości odcinka.

W Finlandii, Estonii, Luksemburgu, w Niemczech, na Litwie i Łotwie nie ma żadnych płatnych odcinków.

 

Jak zaoszczędzić na benzynie?

Tysiące pokonanych kilometrów to setki litrów zużytej benzyny. A te, jak nietrudno policzyć, mogą znacząco uszczuplić stan konta.

Chcesz wygenerować na paliwie odczuwalne dla portfela oszczędności?

Oprócz ekonomicznej jazdy, rozsądnego używania klimatyzacji i troski o odpowiednie ciśnienie w oponach… załóż Konto Jedyne, oferowane przez Toyota Bank.

Posiadając Konto Jedyne możesz wziąć udział w promocji Tankuj Korzyści.

Dzięki niej otrzymasz zwrot części kosztów benzyny. Może to być nawet 600 zł w skali roku (50 zł miesięcznie).