Materace – najlepszy wybór dla dziecka

860

Materace dla dzieci to temat niosący ze sobą wiele wątpliwości i dylematów. Jak wszystkie rzeczy dedykowane naszym pociechom, powinny przede wszystkim pozytywnie stymulować ich rozwój, być wygodne, bezpieczne, a przy tym dobrze też aby nie były zbyt drogie. Te ogólne wytyczne zwykle mało jednak mówią laikowi o konkretnych parametrach, jakimi muszą się cechować materace dla najmłodszych, dlatego w niniejszym tekście  wyjaśniono w sposób przystępny wszystkie najważniejsze kwestie.

Materace dziecięce – gra warta świeczki

Nader często zdarza się, że rodzice traktują materace dla dzieci i ich wybór po macoszemu, przywiązując znacznie większą wagę do zakupu odpowiednich zabawek czy ubrań. Zakładają, że ich pociecha szybko rośnie, co pociąga za sobą konieczność wprowadzania częstych zmian w pokoju dziecinnym, dlatego poświęcanie większej uwagi rzeczom, które za kilka, najdalej kilkanaście miesięcy będą musiały być wymienione nie ma sensu. W konsekwencji często kupowane są tanie, niskiej klasy materace, które nie są w stanie zapewnić maluchowi komfortowego wypoczynku. I to niestety jest ogromny błąd, za który dziecko może zapłacić w późniejszych latach swojego życia silnym uczuciem dyskomfortu, a nawet poważnymi problemami zdrowotnymi. Materace mają bowiem ogromny wpływ na prawidłowy rozwój układu mięśniowo-stawowo-kostnego, wpływają na kształtowanie się właściwych nawyków oraz zapobiegają powstawaniu przeciążeń. Aby jednak pełniły wszystkie te funkcje, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Materace – jaki rodzaj wybrać dla dzieci

Dostępne na rynku materace różnią się od siebie przede wszystkim rodzajem zastosowanych w produkcji materiałów. I tak, mamy materace bonellowe, materace kieszeniowe, materace piankowe, materace kokosowe czy materace z trawy morskiej, żeby wymienić tylko najpopularniejsze opcje. Jeśli chodzi o produkty dla dzieci, najlepszym rozwiązaniem będą modele piankowe, poliuretanowe, lateksowe lub wysokoelastyczne – radzi konsultant sklepu z materacami Materace dla Ciebie. Te pierwsze kuszą przede wszystkim bardzo atrakcyjną ceną, jednak trzeba pamiętać, że nie należą do najtrwalszych. Szybko ulegają odkształceniom i pojawia się konieczność wymiany. Jeżeli zatem zależy nam na solidniejszym rozwiązaniu, doskonałym wyborem będą materace lateksowe lub wysokoelastyczne. Modele te cechuje długa żywotność, a przy tym stanowią one gwarancję najwyższej jakości wypoczynku. Doskonale dostosowują się o kształtu sylwetki, zapewniają jej optymalne podparcie, a przy tym są antygrzybiczne i antyalergiczne, dzięki czemu nadadzą się dla dzieci z alergią.

Materace – kwestia twardości

Wokół tematu twardości podłoża do spania narosło wiele mitów. Jeszcze nie tak dawno pokutował pogląd, że im materace twardsze, tym lepsze, na szczęście jednak opinię tę włożono już między bajki. Obecnie przyjmuje się, że aby prawidłowo dobrać twardość łóżka należy wziąć pod uwagę trzy kwestie: stosunek wagi do wzrostu użytkownika, jego indywidualne preferencje oraz ewentualne problemy zdrowotne. W przypadku dzieci przyjmuje się, że najlepiej sprawdzają się materace średniej twardości, jednak nie zwalnia nas to od dokładnej analizy danego przypadku.