Zakończenie szkolenia z komponentem kanadyjskim

728
W dniu 17 sierpnia 2017 r. na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyło się uroczyste zakończenie wspólnego ćwiczenia Sił Zbrojnych Kanady z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej pod kryptonimem MAPLE DETACHMENT.

Uroczysta zbiórka rozpoczęła się wejściem kompani honorowej wystawionej przez 2 Brygadę Zmechanizowaną przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. Na uroczystość przybyli Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, Oficer Inspekcyjny – gen. bryg. Greg Smith, Ambasador Kanady w Polsce Stephen de Boers, Inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego RSZ gen. bryg. Andrzej Danielewski oraz Dowódca 25BKPow płk Adam Marczak. Komponent kanadyjski stanowił pododdział wojsk kanadyjskich pod dowództwem mjr Michael’a Brooks, natomiast 25BKPow reprezentowały wydzielone siły z 1 batalionu kawalerii powietrznej oraz 7 batalionu kawalerii powietrznej.

Po zajęciu miejsc przez wszystkich zaproszonych gości, odegrane zostały hymny państwowe Kanady i Polski. Następnie żołnierze zostali przeformowania do parady, po czym nastąpiła „Inspekcja parady” zgodnie z ceremoniałem wojskowym Kanady.

Dowódca Generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika przypomniał rolę i znaczenie NATO, cyt. „(…) jest solidną organizacją opartą na współpracy, zaufaniu i przyjaźni”. Ponadto, Dowódca podziękował wszystkim za miesiące spędzone wspólnie na ćwiczeniach i treningach, które zapewne wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i stabilności międzynarodowej.

Następnie głos zabrała gen. bryg. Greg Smith i podziękował zebranym za niespełna trzy lata wspólnego szkolenia.

Po zakończeniu uroczystości Dowódca 25 BKPow podziękował Dowódcy Komponentu Sił Zbrojnych Kanady w Polsce oraz wręczył okolicznościowy ryngraf.


 
*** 

Listopad 2014 roku był początkiem wspólnego szkolenia komponentu wojsk kanadyjskich z żołnierzami 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w ramach ćwiczenia MAPLE DATACHMENT. Wspólne szkolenie realizowane było w oparciu o Ośrodki szkolenia poligonowego SZ RP tj.: CSWL Drawsko Pomorskie, OSP WL Orzysz, OSP WL Dęba, OSP WL Wędrzyn oraz w garnizonach Łęczyca i Tomaszów Mazowiecki. Przez niespełna trzy lata żołnierze mogli doskonalić swoje umiejętności i kwalifikacje w trakcie ćwiczeń oraz szkoleń poligonowych.

W ramach szkolenia doskonalono umiejętności z zakresu:
– szkolenia spadochronowego – praktyczne wykonywanie skoków;
– technik skoków spadochronowych – w oparciu o symulator do skoków spadochronowych „Tunel Aerodynamiczny” w Ośrodku Szkolenia Spadochronowo  Desantowego Leźnica Wielka;
– desantowanie z pokładu śmigłowca – z wykorzystaniem „liny grubej” i z przyziemienia;
– transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego różnymi sposobami;
– szkolenia ogniowego w czasie strzeleń indywidualnych, bojowych i sytuacyjnych w dzień i w nocy oraz w czasie rzutu granatem bojowym;
– szkolenia taktycznego oraz współdziałania w terenie zurbanizowanym, w tym szturm na obiekt,  wyparcie przeciwnika oraz obrona zajętego terenu.

Pomimo różnic, zarówno językowych jak i w wykorzystywanym sprzęcie wojskowym wspólne szkolenia w znacznym stopniu przyczyniły się do zdobycia cennego doświadczenia pomiędzy Siłami Zbrojnymi obu państw. Z pewnością zaowocuje to podczas wielonarodowych ćwiczeń oraz w trakcie wykonywania zadań w ramach zobowiązań sojuszniczych.            

 

Tekst: por. Michał Kolad

Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak