Dlaczego nie warto kupować mieszkanie na własną rękę? Eksperci odpowiadają.

903

Poszukiwania i zakup mieszkania to bardzo wymagające zadania, którym często sami nie jesteśmy w stanie podołać. Bardzo często wiąże się to przebrnięciem przez wiele procedur prawnych, na których większość z nas po prostu się nie zna. Dlatego przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, warto sięgnąć po pomoc eksperta. Jego wiedza i doświadczenie stanowić będą ogromne wsparcie,
a przede wszystkim gwarancję tego, że kupimy swoje mieszkanie marzeń.

Zakup mieszkania nigdy nie należy do łatwych, choć wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skomplikowany jest to proces. Zaczyna się już od wyszukania ciekawej oferty. Jednak przed podpisaniem umowy zakupu czeka nas jeszcze wiele kroków, często niełatwych do przebrnięcia. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy się upewnić, że wybrany dom to spełnienie naszych marzeń. Ważną rolę odgrywa nie tylko lokal czy budynek, ale również lokalizacja, cena i związane z nią procedury kredytowe. Polacy najczęściej decydują się na finansowanie zakupu domu czy mieszkania właśnie z kredytu – podkreślają eksperci z portalu KtoryEkspert.pl. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku Polacy zaciągnęli aż 50 238 kredytów hipotecznych. To o 20% więcej niż w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2016 roku.

Podpisanie umowy kredytowej to dopiero ostatni etap procesu, jakim jest kupowanie wymarzonego mieszkania. W tej, często skomplikowanej przeprawie, z pomocą przyjdzie nam pośrednik nieruchomości. Od początku 2014 roku wprowadzone zostały zmiany, regulujące zawód pośrednika nieruchomości. Niestety, wynika z nich, że może nim zostać niemal każdy. Najlepiej więc skorzystać z pomocy sprawdzonego i doświadczonego specjalisty rynku nieruchomości. Powinien on też posiadać ubezpieczenie OC. Od 2017 roku jest to obowiązek każdego pośrednika, zagrożony karą finansową. Dodatkowo w tym roku zmieniły się przepisy ograniczające dostęp przypadkowych osób do tego zawodu. Pomoc eksperta w przedsięwzięciu, jakim jest zakup mieszkania, może być nieoceniona.

1. Czasochłonne poszukiwania

Pospiech jest niewskazany przy poszukiwaniu mieszkania. Niestety, niemal każdy z nas cierpi na brak czasu, który jest najbardziej wymagany przy szukaniu mieszkania. Zanim znajdziemy interesujące nas oferty, musimy przejrzeć setki, a nawet tysiące ogłoszeń. Oglądanie wytypowanych mieszkań to kolejny złodziej czasu, często zmarnowanego przez nie do końca uczciwych sprzedających. Powinniśmy się przygotować na nerwy
i rozczarowania. Jednak wielu z nich możemy sobie oszczędzić. Z pomocą przyjdzie nam pośrednik nieruchomości, który wyszuka oferty zgodne z naszymi oczekiwaniami i wybierze tylko te najciekawsze.

2. Większy wybór u pośrednika

Skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości oznacza większy dostęp do ofert w porównaniu z tym, jaki mamy przy samodzielnych poszukiwaniach. Biura nieruchomości mają w swoich zasobach wiele ofert, a sporo z nich na wyłączność. Eksperci mogą też wykorzystać swoje kontakty na rynku, co jeszcze bardziej poszerza krąg poszukiwań. Pośrednik umówi nas na spotkanie ze sprzedawcą, podczas którego obejrzymy dom lub mieszkanie.

3. Pomoc przy negocjacjach

– Rola pośrednika nieruchomości nie ogranicza się wyłącznie do wyszukiwania i dopasowywania ofert do naszych preferencji. Doświadczony specjalista potrafi ocenić wartość mieszkania i skonfrontować ją z oczekiwaniami sprzedającego. Dzięki temu unikniemy przepłacenia za dom lub mieszkanie – wyjaśnia Paweł Kubowicz, starszy doradca ds. nieruchomości w Home Broker. Możemy również upoważnić pośrednika do negocjowania w naszym imieniu ceny i warunków umowy kupna. Specjalista doskonale wyczuje granice negocjacji

4. Sytuacja prawna pod nadzorem

Z zakupem mieszkania wiąże się sporo formalności, z którymi często sami sobie nie potrafimy lub nie chcemy poradzić. Jednym z ważniejszych elementów jest sprawdzenie sytuacji prawnej lokalu. W tej kwestii zawsze możemy liczyć na pośrednika.

– Procedury i dokumenty to istna dżungla, w której nietrudno się zgubić. Zadaniem pośrednika jest kontrola stanu prawnego wybranej nieruchomości. To daje nam pewność, że nie zostaniemy oszukani, a przede wszystkim, że nie kupimy mieszkania z bonusem w postaci zameldowanego lokatora. Kontrola jest niezbędna również po to, by sprawdzić czy mieszkanie nie jest obciążone i czy sprzedający ma do niego wyłączne prawo – podpowiada Mateusz Dyrda, starszy ekspert finansowy Open Finance. – Specjalista zajmie się przygotowaniem wszystkich wymaganych formalności, umówi wizytę u notariusza, a także podpowie, który pośrednik kredytowy będzie miał dla nas najlepszą ofertę. Pośrednik pomoże też w kwestiach związanych z przepisaniem mediów. Nadmiar tych wszystkich zadań jest bardzo czasochłonny – mówi ekspert Open Finance.