Szkolenie ogniowe pododdziałów kawalerii powietrznej

411

19 września br., na poligonie w Wędrzynie w ramach ćwiczenia pk. SERWAL-17 zostały zrealizowane zajęcia ogniowe, w ramach których swoje umiejętności doskonalili żołnierze komponentu lądowego i lotniczego.

 
Ćwiczenia rozpoczął przelot pary samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, których zadaniem było udzielenie wsparcia lotniczego (CAS – Close Air Support) dla komponentu lądowego.
 
Po przelocie samolotów wielozadaniowych do akcji wkroczyły śmigłowce. Wsparły komponent lądowy, dokonując uderzenia z powietrza, niszcząc cele rakietami niekierowanymi S-5 oraz pociskami 23 mm z działka Gsz-23.
 
Po wykonaniu zadania przez śmigłowce Mi-17 z 1 dywizjonu lotniczego, szkolenie ogniowe realizowali żołnierze 1. batalionu kawalerii powietrznej z Leźnicy Wielkiej. Wykonali strzelania m.in. z przeciwpancernych wyrzutni pocisków kierowanych SPIKE, moździerzy 98 i 60 mm oraz broni etatowej.
 
Po obezwładnieniu przeciwnika szwadronowa grupa bojowa dowodzona przez por. Dawida Druszcza desantowała się z pokładu śmigłowca Mi-17, a następnie przystąpiła do kierowania ogniem szwadronu na Pasie Ćwiczeń Taktycznych Trzemeszno.
Tekst: por. Michał Kolad
 
Zdjęcia: szer. Agnieszka Grzelak