Rozpoczęcie ćwiczenia DRAGON – 17

531

W 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej uczestniczyli w ceremonii otwarcia największego tegorocznego ćwiczenia z wojskami pk. DRAGON-17.

Ceremonię otwarcia rozpoczęło złożenie meldunku Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej płk Adamowi Marczakowi przez dowódcę uroczystości – ppłk Piotra Gołosa.

Zanim pułkownik Marczak zabrał głos, wraz z kierownictwem ćwiczenia, przywitał się poprzez uścisk dłoni z każdym żołnierzem 25.BKPow biorącym udział w ćwiczeniu.

Dowódca Brygady w swoim przemówieniu zwrócił się do żołnierzy słowami: „(…) Wierzę w wasze wyszkolenie. Proszę tylko, abyście nie popadli w rutynę (…)”. Nie zapomniał również o sojusznikach z 10th Combat Aviation Brigade, którzy wspierają 25.BKPow w trakcie ćwiczenia: „(…) Są tu z nami żołnierze i śmigłowce armii Stanów Zjednoczonych. Chcą z nami latać i z nami się szkolić (…)” – powiedział.

Na zakończenie zostały przedstawione warunki bezpieczeństwa dla żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu.

***

Dragon-17 to najważniejsze w tym roku ćwiczenie wojskowe. Ma ono charakter obronny, a jego głównym celem jest zgranie funkcjonowania dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, zgodnie z ich wojennym przeznaczeniem i organami administracji publicznej.

Tekst: por. Michał Kolad

Zdjęcie: st. szer. Sławomir Pobiega, szer. Marcin Redlicki