Jaki wpływ na rekonwalescencje ma magnetoterapia?

967

Proces związany z całkowitym odzyskiwaniem zdrowia bywa trudny i wymaga żmudnej pracy. W tym czasie zarówno pacjent, jak i jego rodzina oraz znajomi muszą być cierpliwi, nie można też poddawać się w razie jakichkolwiek trudności. Ważne jest również dokładne wykonywanie poleceń lekarzy, pielęgniarek, a także rehabilitantów. Wszystkie te czynniki sprawią, że powoli, krok po kroku uda się odzyskać sprawność sprzed choroby lub zniwelować skutki choroby. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jakie zabiegi mogą w znacznym stopniu przyspieszyć cały proces.

Czym właściwie jest rekonwalescencja?

Najprościej rzecz ujmując, to przede wszystkim proces, który ma na celu powrót do pełni sprawności. W zależności od choroby oraz powodu, który zadecydował o zmianie stanu zdrowia, często udaje się osiągnąć pełną sprawność. Warto również podkreślić, jak ważna jest rekonwalescencja. Dzięki niej dochodzi na przykład do naprawy tkanek, które w wyniku choroby uległy uszkodzeniu. W tym czasie dochodzi także do zabliźnienia ran oraz ich gojenie. Ważna jest też sfera psychiczna oraz mentalna pacjenta. Rekonwalescencja w niektórych przypadkach pozwala osobie powracającej do zdrowia na oswojenie się z pewnymi zmianami. Wtedy pacjent uczy się nowych zachowań i próbuje rozwiązać pewne problemy. Jednak przede wszystkim dotyczy to osób, które doznały trwałych uszczerbków na zdrowiu, jak na przykład amputacja koniczyny.

Jak długo trwa rekonwalescencja?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Każdy lekarz podchodzi indywidualnie do pacjenta, więc trudno jest określić, kiedy możliwy jest całkowity powrót do zdrowia. Choć warto zauważyć, że przede wszystkim zależy to od tego, jak bardzo poważna była choroba i wszystkie czynniki, które na nią wpływały. Czasem pacjent już po paru dniach, ale w niektórych przypadkach czas może ulec znacznemu wydłużeniu. Należy również zwrócić uwagę na to, że w trakcie rekonwalescencji organizm człowieka jest bardziej podatny na różne negatywne czynniki zewnętrzne. W związku z tym łatwiej zarażają się chorobami, które mogą dodatkowo osłabić i spowolnić proces powracania do zdrowia.

Magnetoterapia – zabieg pomocny w rekonwalescencji

Właściwe zrozumienie znaczenia magnetoterapii w trakcie trwania rekonwalescencji, trzeba dowiedzieć się, w czym pomaga wspomniany zabieg. Otóż przede wszystkim magnetoterapia wpływa na przemianę materii, ale również na poprawie mikrokrążenia w tkankach. Zatem zastosowanie odpowiednich sprzętów, jak na przykład tych dostępnych na biomag.pl, sprawia, że rany u pacjenta szybciej zaczynają się goić. Ważne jest jednak to, by wykorzystywać do tego odpowiednią częstotliwość, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się niska.

W trakcie trwania zabiegów, z wykorzystaniem magnetoterapii, należy również zwrócić uwagę na sposób aplikacji. Pierwsze etapy rekonwalescencji wymagają delikatnego traktowania, dlatego częstotliwość nie powinna być wysoka. Później może to ulec zwiększeniu.