Wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim

513

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wydarzenie związane z Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, który obchodzimy w 2017 r. w związku z przypadającą 150 rocznicą urodzin.

Mamy przyjemność przedstawić Państwu projekt realizowany przez Fundację Zatrzymać Czas pn. „Wspomnienie o Marszałku Józefie Piłsudskim”, który opiera się o aktorską prezentację zaadoptowanych fragmentów książki pt. „Ścieżka obok drogi”, autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny, przez aktorkę Ewę Dałkowską. Dopełnieniem aktorskiej prezentacji utworu będzie muzyka na żywo w wykonaniu Janusza Bogackiego, kompozytora i pianisty. Wydarzenie odbędzie się 25.października 2017 r. o godzinie 18:00 w sali koncertowej Miejskiego Centrum Kultury, Pl.Kościuszki 18.

EWA DAŁKOWSKA – Aktorka teatralna, radiowa i filmowa. Ukończyła PWST w Warszawie (1972) oraz polonistykę na UW (1970). Aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie (od 1974). W latach 1972-74 występowała w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach. Od 1974 roku związana z Teatrem Powszechnym; zagrała tu szereg znaczących ról, zarówno w repertuarze klasycznym jak i współczesnym, m.in. : tytułową rolę w „ Antygonie” Sofoklesa / Kajzara, w „Kordianie” i „Balladynie” Słowackiego, „Wujaszku Wani” Czechowa, „Spiskowcach” wg Conrada, „Nocy trybad” Enquista, „Garderobianym” Harwooda. Śpiewa w Kabarecie Pod Egidą Jana Pietrzaka, na wrocławskich przeglądach Piosenki Aktorskiej, a także przygotowuje własne recitale m.in. „To Śpiewała Ordonka”, który prezentowała w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Jest wykładowcą Akademii Dobrych Obyczajów, której założycielem i głównym wykładowcą był przez wiele lat Janusz Zakrzeński; kadrę Akademii tworzą m.in. Teresa Lipowska, Leszek Miodek, Eugenia Herman, Marzanna Graff-Oszczepalińska.

JANUSZ BOGACKI Pianista, kompozytor, aranżer. Debiutował w 1964r. w kabarecie studenckim „Fermata” z Maciejem Zembatym. W 1965 r. rozpoczął stałą współpracę z Polskim Radiem i Telewizją. W III programie Polskiego Radia prowadził zespół jazzowy, w którym grali m.in.: Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Henryk Majewski, Zbigniew Jaremko. Współpracował także z West Deutsche Rundfunk w Kolonii i zespołem jazzowym Free Art.Set. w Essen. W Polsce założył zespół jazzowy High Water Mark. Skomponował i nagrał dla Polskiego Radia i TVP ok. 350 piosenek, współpracując m.in. z: Agnieszką Osiecką, Maciejem Zembatym, Jackiem Janczarskim, Jonaszem Koftą, Ireneuszem Iredyńskim, Wojciechem Młynarskim.

KAZIMIERA IŁŁAKOWICZÓWNA – Polska poetka i tłumaczka, urodzona 6 sierpnia 1892 roku w Wilnie. W latach 1908-1909 studiowała w Oksfordzie, a od 1910 do 1914 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1926-1935 była sekretarką Józefa Piłsudskiego. W okresie międzywojennym opublikowała wiele tomów poetyckich, m.in.: „Śmierć Feniksa”, „Poezje ” (1922), „ Połów” (1926), „Popiół i perły” (1930), „Słowik litewski „(1936). Pisała także wiersze dla dzieci, które przed wojną wydała w tomiku „Rymy dziecięce”(1923). Osobnym zjawiskiem w twórczości Iłłakowiczówny jest tom poetycki „Wiersze o Marszałku Piłsudskim”(1936), a także zbiór wspomnień „Ścieżka obok drogi” (1938). W latach 1936-1938 odbyła tournée po Europie z wykładami o Piłsudskim. Jest laureatkaą Państwowej Nagrody Literackiej (1935) oraz Nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki (1967). W 1981 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zmarła 16 lutego 1983 roku w Poznaniu.

Źródło: MBP Tomaszów Mazowiecki