Własna firma a księgowość – co wybrać?

860

Prowadzenie własnej firmy to również nieuniknione prowadzenie księgowości. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności lub osiąganych przychodów, niezbędna będzie księgowość uproszczona bądź pełna. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę, jaką jest prowadzenie własnej firmy, przed Tobą wybór najlepszego rozwiązania w tejże branży. Znasz się na księgowości, a prowadzenie księgi przychodów i rozchodów nie sprawia Ci problemu? Z powodzeniem możesz zaufać własnym umiejętnościom i prowadzić księgowości w firmie samodzielnie.

Przychody i rozchody, storno czy konta księgowe to dla Ciebie czarna magia? Zobacz jak ułatwić sobie życie

Prowadzenie księgowości w firmie zawsze możesz zlecić osobom trzecim. Nie msuisz od razu zatrudniać księgowej. Obecnie o wiele bardziej opłacalna jest współraca z biurem rachunkowym. Jeśli chcesz powierzyć księgowość w profesjonalne ręce, możesz wybrać:

  1. stacjonarne biuro rachunkowe (https://fintaxis.pl/oferta/biuro-rachunkowe/)
  2. księgowość prowadzona online
  3. zatrudnienie profesjonalisty we własnej firmie

Pierwsze rozwiązanie z pewnością spodoba się osobom, które doceniają tradycyjne sposoby prowadzenia firmy. Nawiązując współpracę z biurem rachunkowym wszelkie sprawy związane z księgowością załatwia za Ciebie pracownik danego biura. Jak to wygląda? Twoim obowiązkiem, jako właściciela firmy, najczęściej jest wyłącznie dowiezienie odpowiednich dokumentów pod koniec miesiąca rozliczeniowego. Co więcej, zawsze możesz liczyć na rozwiązanie bieżących problemów księgowych czy rozwianie wszelkich wątpliwości, jeśli chodzi o przychody, rozchody czy koszty w firmie. To rozwiązanie się sprawdza, jeśli posiadasz zaufaną księgową prowadzącą własne biuro i cenisz sobie bezpośredni kontakt w tradycyjnej formie.

Prowadzisz własną firmę i chętnie wprowadzasz innowacyjne rozwiązania? Z pewnością spodoba Ci się nowoczesna opcja, jaką jest księgowość online. Jak to działa? Wykupujesz abonament księgowy w wybranym biurze rachunkowym i wszelkie formalności załatwiasz bez wychodzenia z domu. Tego typu usługi są przydatne zwłaszcza wtedy, jeśli prowadzisz biznes online bądź jesteś freelancerem. Coraz częściej biura rachunkowe online oferują również wygodne aplikacje, dzięki którym przesyłanie dokumentów księgowych jest jeszcze łatwiejsze. Ceny tego typu usług są bardzo korzystne, a Ty, jako właściciel, niwelujesz koszty dojazdu do biura rachunkowego. Z pewnością warto spróbować!

Trzecią opcją prowadzenia firmowej księgowości jest zatrudnienie profesjonalnej księgowej. Sposób ten wybierany jest najczęściej przez dobrze prosperujące firmy, posiadające przychody na wysokim poziomie. Co w ten sposób zyskujesz? Z pewnością zaufaną osobę pod ręką, która zawsze jest gotowa rozwiązać księgowe dylematy. Co więcej, prowadzi ona wyłącznie sprawy finansowe Twojej firmy, co pozwala się jej skupić maksymalnie na Twoim przedsiębiorstwie. Minusem z pewnością są wyższe koszty. To Ty bowiem zatrudniasz pracownika i ponosisz wszelkie związane z tym wydatki.