Policyjna Akcja Znicz 2017

714

Wkrótce Dzień Wszystkich Świętych i w związku z tym tomaszowscy policjanci rozpoczynają działania „Znicz 2017”. 1 listopada, to w polskiej tradycji czas spotkań rodzinnych nad grobami najbliższych. W związku z tym, jak co roku w tym okresie należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach, zwłaszcza w rejonie cmentarzy oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Tam więc należy spodziewać się zwiększonej ilości patroli, zarówno policji ruchu drogowego jak i prewencji.

Z policyjnych statystyk wynika, że w tygodniach poprzedzających Święto Zmarłych wzrasta zagrożenie przestępczością. Każdego roku w tym czasie dochodzi do większej niż zwykle liczby kradzieży na cmentarzach, bazarach i w środkach komunikacji miejskiej, a także włamań do mieszkań i piwnic. Z kolei na drogach, w związku z dużym natężeniem ruchu drogowego, więcej osób staje się uczestnikami kolizji i wypadków drogowych. Policja radzi, jak unikać czyhających niebezpieczeństw.

Na cmentarzu:

– Szczególnym zainteresowaniem złodziei w okresie Święta Zmarłych cieszą się kwiaty i znicze. Przestępcy potrafią zabrać przedmioty pozostawione na grobach, a następnie sprzedać je jeszcze przed świętami. Dlatego radzimy, aby ozdabiać groby bliskich możliwie jak najpóźniej, najlepiej nie wcześniej niż w przeddzień Wszystkich Świętych.

– Nie kupujmy kwiatów i zniczy od osób, które nie mają wystawionego stoiska, często sprzedają pojedyncze egzemplarze i oferują je po zaniżonej cenie – może to świadczyć o tym, że towar ten pochodzi z kradzieży.

– Niejednokrotnie zdarzało się, że okradane były osoby akurat porządkujące miejsca spoczynku swoich bliskich. Przestępcy wykorzystywali moment ich nieuwagi i kradli postawione na ławkach czy na pomnikach torebki i reklamówki. Stosujmy się do zasady, aby nie zabierać na cmentarz większych kwot pieniędzy, dokumentów, biżuterii czy kart bankomatowych. Podczas prac porządkowych zachowajmy większą ostrożność i nie zostawiajmy naszych rzeczy bez nadzoru.

– O osobach, które zachowują się podejrzanie, obserwują osoby odwiedzające groby lub wynoszą coś z cmentarza, należy powiadomić Policję lub straż miejską.

– Parkując samochód przed cmentarzem nie zostawiajmy na widoku żadnych wartościowych przedmiotów, czy dokumentów.

W środkach komunikacji miejskiej, w sklepach, na targowisku musimy uważać na kieszonkowców. Wykorzystując tłok i panujące zamieszanie mogą oni wyjąć portfel wystający w kieszeni, przeciąć pasek od torebki  lub niepostrzeżenie sprawdzić jej zawartość.

Dlatego:

– trzymajmy pieniądze w kilku miejscach, najlepiej z przodu w głębiej schowanych kieszeniach;

– w trakcie płacenia za towary trzymajmy portfel dyskretnie, nie pokazujmy innym stojącym przy kasie, ile mamy w nim pieniędzy;

– nie zostawiajmy torebek w koszykach na zakupy, nie kładźmy ich na ladzie czy na ziemi

– torebkę na pasku zawsze nośmy z przodu;

Jeszcze przed Świętem Zmarłych, a potem w jego trakcie, w newralgicznych miejscach pojawi się większa liczba policyjnych patroli.

Działania policji ruchu drogowego będą ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń w ruchu drogowym.   Funkcjonariusze jak zawsze, będą eliminować z ruchu nietrzeźwych kierujących, zawracać uwagę na wykroczenia pieszych oraz na te wykroczenia kierujących pojazdami, które najczęściej są przyczynami wypadków drogowych.

Do zadań policjantów pełniących służbę będzie tez należało utrzymanie płynności ruchu, a więc w razie potrzeby będą podejmować ręczną regulację ruchem.  Przy tej okazji zwracamy uwagę aby stosować się bezwzględnie do poleceń policjantów kierujących   ruchem drogowym. Pamiętajmy, że nasze własne bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy jednak od nas samych.

Pamiętajmy aby zwracać na znaki drogowe, które w wielu miejscach będą informowały o zmianie organizacji ruchu. Stosować się bezwzględnie do poleceń policjantów kierujących ruchem ręcznie.
W okresie Święta Zmarłych, możemy się liczyć z wieloma utrudnieniami w obrębie wszystkich nekropolii w regionie. Przy starszym cmentarzu w mieście z ruchu całkowicie wyłączone zostaną ulice: Ugaj, Smutna i wszystkie do niej dochodzące, ponadto na ul. Długiej będzie obowiązywał jednostronny zakaz zatrzymywania. Na drugim cmentarzu, przy ulicy Dąbrowskiej, będzie zakaz zatrzymywania się, a parkowanie samochodów dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach. Wyłączony z ruchu będzie łącznik od ul. Bema do Kaktusowej.