Kadeci z „Mechanika” pamiętali o żołnierskich mogiłach.

484

Jak co roku, w przeddzień Święta Zmarłych, kadeci klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, odwiedzają żołnierskie groby oraz miejsca pamięci o żołnierzach, które znajdują się na terenie powiatu tomaszowskiego.

W tym roku delegacja kadetów klasy trzeciej tradycyjnie udała się do pobliskiej Spały. Celem tej wizyty było złożenie kwiatów, zapalenie zniczy oraz oddanie hołdu  generałowi broni Tadeuszowi Bukowi, pierwszemu dowódcy odrodzonego na ziemi tomaszowskiej 7 pułku ułanów lubelskich, późniejszemu dowódcy wojsk lądowych, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Pozostali kadeci naszej szkoły, odwiedzili groby i miejsca pamięci znanych i nieznanych żołnierzy, zwłaszcza Tych spod znaku biało – amarantowego ułańskiego proporczyka 7 pułku, poległych w walce o naszą niepodległość i wolność, czcząc w blasku świec i zniczy chwilą ciszy pamięć, o spoczywających tam żołnierzach – kawalerzystach. Nasi kadeci odwiedzili grób ułana 7 pułku ułanów lubelskich Jerzego Narewskiego, poległego w walce z Sowietami w 1919 roku pod Sawiczami, znajdujący się na tomaszowskim cmentarzu przy ulicy Smutnej oraz miejsce pamięci o kapralu Tomaszu Jurze w Studziannie, żołnierzu 7 batalionu kawalerii powietrznej poległym podczas misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

„Dla nich na przywitanie
I samo niebo nad Polską
Błyszczy ułańskim czakiem,
Złociście, amarantowo,
Biało – błękitnie
Tak słodko być Polakiem
I tak zaszczytnie”.

Pamiętajmy o tych grobach i miejscach pamięci, ponieważ są one częścią naszej historii, a młodsze pokolenia uczmy szacunku i poszanowania dla tych, którzy odeszli na wieczną wartę, z dala od swych ojczystych stron.

Tekst i zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk