Jaką wagę samochodową wybrać?

1037

Jakie pojazdy będziesz ważyć?

Wagę samochodową wybierasz tak, by była ona w stanie zważyć twój pojazd. Musisz więc mieć na względzie wielkość samochodu, który zamierzasz zważyć na wadze samochodowej. Ważne jest więc to, czy będą to pojazdy osobowe, które przeznaczysz na stacje demontażu samochodów. Drugą opcją są samochody ciężarowe z przyczepą. Do takich pojazdów musisz stosować wagi samochodowe, które są wyposażone w pomost o długości co najmniej 18 metrów.

 

Waga samochodowa – jaki zakres maksymalny?

Drugą ważną kwestią, jaką musisz wziąć pod uwagę, jest zakres maksymalny. Nie masz zamiaru ważyć samochodów na wadze samochodowej, które swoją wagą nie przekraczają 15 ton? W takim razie waga samochodowa o nośności 20 ton nie będzie ci potrzebna. Na takim zakupie tylko stracisz środki pieniężne, a ponadto waga tego typu nie jest tak dokładna.

 

Jeśli więc wybierzesz wagę samochodową do piętnastu ton, uzyskasz działkę legalizacyjną pięć kilogramów. Natomiast jeśli zdecydujesz się na wagę samochodową do dwudziestu ton, wtedy działka legalizacyjna wyniesie dziesięć kilogramów.

 

Jaką konstrukcję powinna mieć waga samochodowa?

Pomost wagowy stanowi najczęściej od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu procent wartości całej wagi samochodowej, zakładając, że osiąga długość osiemnastu metrów. Jeśli chcesz wybrać odpowiednią wagę samochodową, musisz zwrócić uwagę na pomost wagowy. Ważne jest to, by struktura wagi nie wyginała się z powodu zbyt dużego ciężaru pojazdu. W takiej bowiem sytuacji, czyli gdy pomost się ugina, działają na tensometry wagowe siły boczne. Zjawisko to może sprawić, że pomiar będzie nieprawidłowy, a tensometry szybciej będą się zużywać.

 

Najchętniej wybierane wagi samochodowe o długości osiemnastu metrów i do sześćdziesięciu ton są te o konstrukcji stalowo-betonowej. Struktura urządzenia mierniczego jest zrobiona z ramy stalowej, a także z siatek zbrojeniowych.

 

A co w przypadku mniejszych wag samochodowych, których długość nie przekroczy ośmiu metrów, a nośność wyniesie trzydzieści ton? Wśród takich urządzeń mierniczych do najczęściej kupowanych zaliczają się wagi o konstrukcji stalowej. Niewątpliwą zaletą tej wagi samochodowej jest łatwość, z jaką możesz ją przewieźć w inne miejsce. Ponadto konstrukcja stalowa sprawia, że waga ta nie musi być taka wysoka.

 

Wybrać wagę zagłębianą czy wyniesioną?

Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce na placu, wybierz wagę zagłębianą. Nie trzeba tutaj bowiem wykonywać specjalnych najazdów. Natomiast w wagach najazdowych masz łatwiejszy dostęp do elektroniki. Łatwiej też możesz wyczyścić zabrudzenia, które znajdują się pod wagą. Warto jeszcze wziąć pod uwagę koszt wykonania fundamentów. Jeśli wybierzesz wagę samochodową wyniesioną, wówczas będzie on mniejszy.

 

Gdzie kupić wagę samochodową?

Na rynku bez trudu znajdziesz producentów wag samochodowych, jednak jeśli chcesz wybrać najlepszego, nie zapomnij o tamtrongroup.com/pl/. W ofercie znajdziesz szeroki wybór wag samochodowych, jak i wielu innych. Na stronie tamtrongroup.com/pl/ znaleźć można przykładowe nowoczesne wagi dopasowane do konkretnych zastosowań.