Uroczyste przekazanie zmiany U.S. Army

649
W dniu 07 listopada br. w bazie wojskowej armii USA w Illesheim w Niemczech, odbyła się ceremonia przekazania obowiązków pomiędzy 10th Combat Aviation Brigade (10.CAB), a 1st Air Cavalry Brigade (1.ACB), w której uczestniczył Dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej płk Adam Marczak.
 
W czasie uroczystości nastąpiło odsłonięcie kolorów jednostki przejmującej, co było symbolicznym rozpoczęciem pełnienia obowiązków przez 1st Air Cavalry Brigade. Obchody te zakończyły dziewięciomiesięczny okres obecności 10th CAB w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej w ramach operacji Atlantic Resolve.
 
W czasie swojej obecności w Polsce jednostka ta współpracowała z 25 Brygadą Kawalerii Powietrznej. W ramach podziękowania za możliwość wspólnego szkolenia i wymiany doświadczeń płk Adam Marczak z dowódcą 10th CAB pułkownikowi Clair A. Gill wymienili się pamiątkowymi upominkami.
 
Przez najbliższe dziewięć miesięcy 1st Air Cavalry Brigade będzie wzmacniać wschodnią flankę NATO stacjonując w Niemczech, Łotwie, Rumunii oraz w Polsce. Już w 2018 roku będzie można zobaczyć nad Tomaszowem Mazowieckim, Łęczycą oraz Nowym Glinnikiem szkolące się wspólnie załogi polskich i amerykańskich śmigłowców. Nie tylko CH-47 Chinook, ale również Black Hawk i AH-64E Apach w wersji Guardian. Kawalerzyści będą wspólnie z naszymi sojusznikami zza oceanu latać w szyku mieszanym, wykonywać skoki spadochronowe, wymieniać doświadczenia i procedury. Pierwsze spotkanie w celu opracowania wspólnego programu szkolenia i ćwiczeń zostało zaplanowane już pod koniec listopada.
Tekst: kpt. Grzegorz Ciarka
 
Zdjęcia: kpt. Grzegorz Ciarka, Michael Beaton