Kolczyki są piękne, ale mogą być niebezpieczne

876

Kolczyki noszone są od niepamiętnych czasów przez kobiety, ale i mężczyzn, nie tylko homoseksualnych. Gdyby zapytać o ich historię archeologów, odpowiedzieliby, że pierwsze obrazkowe przekazy dokumentujące noszenie w uszach ozdób odkryto w dawnym Babilonie (obecnie: w Iraku). Datowane są na IV wiek przed naszą erą. Nosicielami byli mężczyźni, w tym wojownicy. W XX wieku wybuchła moda na piercing, a więc przekłuwanie innych miejsc na ciele i zdobienie ich kolczykami.

Kolczyki są wykonywane ze srebra i złota, tytanu albo stali chirurgicznej, a ich część ozdobna może zawierać np. kamienie szlachetne. Niezwykle piękne są kolczyki z kryształami firmy Swarovski, które można kupować w sklepie internetowym https://arande.pl/store.

Nie znaczy to wcale, że wszyscy producenci kolczyków stawiają na piękno, bo w uszach można nosić wszystko. Nic więc dziwnego, że ekstrawaganckie panie potrafią włożyć kolczyki do złudzenia przypominające odcięte ludzkie ucho albo małego peniska. Niezwykłe wrażenie robi kolczyk do złudzenia przypominający kocie oko.

To może być niebezpieczne

Chociaż zabiegi przekłuwania przeprowadzane są na ogół profesjonalnie, z zachowaniem zasad aseptyki, a więc nie powinny nikomu zaszkodzić, samo noszenie kolczyków bywa bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Wynika to przede wszystkim z używania niklu do wytwarzania kolczyków. Nie ma przy tym znaczenia, jaki metal jest „oficjalnym” tworzywem: dodatek niklu występuje w danym stopie niemalże zawsze. Jest to metal źle tolerowany przez ludzki organizm. Badania wykazały na przykład, że wczesne przekłuwanie uszu u dziewczynek prowadzi u wielu z nich do alergii, a nawet astmy.

Alergie i bliznowce

Jeśli kolczyk zawiera jony niklu, a te wejdą w kontakt z układem immunologicznym, może to skutkować najrozmaitszymi alergiami – głównie na wszystko to, co również zawiera nikiel. Mogą to być monety, metalowe protezy stomatologiczne i aparaty ortodontyczne, płytki ortopedyczne, a także rozmaite produkty i potrawy ze śladową choćby obecnością niklu lub przyrządzane w garnkach, które nikiel zawierają.

W skrajnych przypadkach bywa jeszcze gorzej, ponieważ mogą pojawić się bliznowce. Są to koszmarne wręcz narośle, mogące obejmować nie tylko okolice ucha, ale nawet znaczne partie twarzy i oszpecić człowieka na całe życie. Na szczęście dolegliwość ta jest rzadka w Europie – bardziej podatni są na nią mieszkańcy Azji i Afryki. Indywidualne skłonności mogą jednak doprowadzić do takiej reakcji organizmu na kolczyki także w naszej części świata.