Czym zajmuje się florystyka?

1564

Termin florystyka ma dwa znaczenia. Z jednej strony, to dział botaniki, który zajmuje się ustalaniem spisu gatunków roślin znajdujących się na określonym terenie. Z drugiej, to inaczej bukieciarstwo, czyli sztuka tworzenia kompozycji kwiatowych. Floryści wykorzystują do tworzenia koncepcji odpowiednie rodzaje kwiatów, biżuterii, ozdób i naczyń.

Rodzaje florystyki

W zależności od tematyki kompozycji kwiatowych wyróżnia się kilka rodzajów florystyki:

  • świąteczną – związaną ze świętami kalendarzowymi: Adwentem, Bożym Narodzeniem, Wielkanocą
  • ślubną – dotyczącą dekoracji kościoła, sali weselnej, dodatków dla Pary Młodej, samochodu
  • żałobną – obejmującą przygotowanie wieńców pogrzebowych, zdobienie urny lub trumny
  • komunijną – dotyczącą tworzenia bukietów i wiązanek komunijnych
  • okolicznościową – związaną z innymi okazjami jak imieniny, urodziny, rocznice ślubu

Koncepcje kwiatowe muszą być spójne i współgrać z charakterem uroczystości. Ważne, by przygotowane kompozycje były trwałe, a zarazem estetyczne i przykuwające uwagę.

Zawód: florysta

Florystą może zostać każdy, kto posiada pewien zmysł estetyki i pasjonuje się kwiatami. Dobry fachowiec posiada szeroką wiedzę z zakresu komponowania kwiatów, nowych trendów dotyczących rodzajów roślin, kolorystyki, odpowiednich naczyń. Wiele uczelni oferuje kursy florystyczne, które przygotowują do pracy w zawodzie. Niewątpliwie ważnym czynnikiem, który sprawia, że osoba staje się świetnym florystą jest pasja do kwiatów i zainteresowanie trendami florystycznymi. Niezbędna jest ciekawość i chęć ciągłego rozwijania swoich umiejętności oraz poszerzania wiedzy.

Sposoby układania kwiatów zmieniały się na przestrzeni epok. W starożytności poza walorem estetycznym kwiaty miały wartość symboliczną, oznaczały miłość do kobiety, uznanie dla zwycięzcy, za ich pomocą oddawano również cześć bogom. W średniowieczu bukiety tworzono zazwyczaj z roślin rosnących na polach lub nieopodal domu, głównie ziół. Okres odrodzenia charakteryzował się okazałymi bukietami, które zdobiły wnętrza bogatych domów. W baroku kompozycje kwiatowe odznaczały się przepychem i pompatycznością, a w rokoko modne były miękkie linie oraz lekkość kompozycji.

Obecnie dominuje ogromna różnorodność w tworzeniu form kwiatowych i mnogość dodatków oraz dekoracji. Floryści przygotowują projekty zgodnie ze swoimi wizjami oraz florystycznymi modami. Charakterystyczną cechą współczesnej florystyki jest zmienność wzorów i pojawianie się coraz to nowych trendów.

Gdzie kupić akcesoria?

Florystyka to nie tylko układanie bukietów, to tworzenie estetycznych koncepcji, w których jednym z elementów są kwiaty. Dopełnieniem całej kompozycji są dodatki: biżuteria i ozdoby. Wiele ciekawych inspiracji i przedmiotów można znaleźć w sklepach internetowych z narzędziami do prac plastycznych. Firma loveart.pl oferuje szeroki asortyment dodatków i ozdób. W sklepie dostępne są m.in. brokaty, cyrkonie, druty florystyczne, gąbki, koraliki, naklejki i wiele innych. Loveart do jeden z czołowych dystrybutorów akcesoriów dla florystów, działa na polskim rynku od 20 lat. Firma posiada tak różnorodną ofertę, że każdy fachowiec znajdzie tam coś dla siebie.