Od 15 stycznia nowy rozkład jazdy MZK [

1354

Miejski Zakład Komunikacyjny wprowadzi 15 stycznia nowy układ linii komunikacyjnych i nowy rozkład jazdy. Natomiast od 1 stycznia będzie obowiązywała bezpłatna komunikacja miejska dla posiadaczy Karty Tomaszowianina i Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej.

NOWY ROZKŁAD JAZDY – POBIERZ PLIK DO DRUKU

Tomaszowianie mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych na temat nowego rozkładu jazdy i nowych linii komunikacyjnych. Po zmianach żadne połączenie autobusowe nie zostało usunięte.

Jednym z podstawowych założeń nowego rozkładu jazdy jest zaprojektowanie podaży usług uwzględniającej wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla mieszkańców miasta i związany z tym spodziewany wzrost popytu. Utworzono węzeł przesiadkowy w centralnym miejscu miasta – na pl. Kościuszki, poprawiono częstotliwość i rytmiczność obsługi komunikacyjnej we wszystkich częściach miasta (osiedlach),  a także zlikwidowano linie nocne.

W wyniku wprowadzanych zmian, podaż usług tomaszowskiej komunikacji miejskiej podzielona zostanie na dwa wyraźne segmenty – linie miejskie i podmiejskie.

Wraz z nowym rozkładem jazdy zostaną również uruchomione elektroniczne tablice informacji pasażerskiej, które będą informowały o czasie przyjazdu danej linii komunikacji miejskiej.
 

Od nowego roku bezpłatna komunikacja miejska

1 stycznia na tomaszowskie ulice wyjadą nowoczesne, ekologiczne, hybrydowe autobusy. Wtedy zostanie uruchomiona bezpłatna komunikacja miejska. Będą mogli z niej korzystać posiadacze Karty Tomaszowianina i Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej.

Hybrydy trafią na tomaszowskie ulice po zarejestrowaniu i ubezpieczeniu. Na wniosek prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę zgonie z którą bezpłatna komunikacja miejska zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Z bezpłatnych przejazdów będą mogli korzystać mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego posiadający Kartę Tomaszowianina, a także osoby zamieszkujące tereny gminy wiejskiej Tomaszowa Mazowieckiego na podstawie Tomaszowskiej Karty Komunikacyjnej. Dokumenty będą uprawniały do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na terenie miasta i gminy wiejskiej. Poruszając się po terenach gmin Inowłódz, Wolbórz, Lubochnia i Ujazd nadal będą obowiązywały opłaty za przejazdy.

MZK będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce

Nowe autobusy są wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie i pogodę. W pojazdach można też naładować telefon komórkowy i skorzystać z bezprzewodowego Internetu. Hybrydy są oczywiście monitorowane. Wraz z nowym taborem nie zabraknie udogodnień dla osób niepełnosprawnych tj. rozkładane rampy, które będą umożliwiały bezproblemowy wjazd wózkiem inwalidzkim oraz specjalne, elektroniczne tablice na boku pojazdów dla osób niedowidzących.

Trwa budowa nowoczesnej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W ramach inwestycji powstanie m.in. zaplecze techniczne do obsługi niskoemisyjnych autobusów hybrydowych, stanowiska serwisowe, stacja kontroli pojazdów, myjnia automatyczna i magazyny.

Urząd Miasta oraz Miejski Zakład Komunikacyjny otrzymali dofinansowanie na zakup 25 hybrydowych autobusów oraz budowę nowoczesnej bazy. Wnioski zostały najlepiej ocenione w województwie łódzkim. Łączna wartość obu projektów to 59,6 mln zł.

Źródło: Urząd Miasta