2018 – Rokiem Ireny Sendlerowej

0
408

11 maja w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się lekcja biblioteczna upamiętniająca życie i bohaterską postawę Ireny Sendlerowej w 10 rocznicę śmierci.

Przy pl. Kościuszki 18 licznie przybyła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 10, Szkoły Podstawowej nr 11 oraz z Zasadniczej Szkoły Zawodowej „Komed”. Obok życiorysu młodzież zaznajomiła się z takimi pojęciami jak: holokaust, getto, strona aryjska czy „Żegota”. Na spotkaniu odczytane zostały fragmenty z książki Anny Mieszkowskiej pt. „Prawdziwa Historia Ireny Sendlerowej”. Uczniowie mieli okazje obejrzeć fragment filmu pt. „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reż. Johna Kenta Harrisona jak również archiwalne filmy o getcie warszawskim, oraz wspomnienia córki Ireny Sendlerowej Janiny Zgrzembskiej. Przez całe spotkanie poświęcone pamięci Ireny Sendlerowej towarzyszyły zdjęcia z różnych okresów jej życia.
W księgozbiorze biblioteki są dostępne książki o Irenie Sendlerowej, najnowsza z nich nosi tytuł „Sendlerowa w ukryciu” Anny Bikont.
Serdecznie zapraszamy do naszych placówek.


Irena Sendlerowa 15.02.1910—12.05.2008

Obruszyłaby się, gdyby nazwać ją bohaterką. Niech więc będzie społeczniczka. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Nie sama – zawsze to podkreślała. W czasie wojny i okupacji marzyła, aby mieć suche buty. Interesowała się polityką, historią i człowiekiem. Ur. 15 lutego 1910 w Warszawie, zm. 12 maja 2008 Kawaler Order Uśmiechu, przyznawany przez dzieci, był dla niej najważniejszym wyróżnieniem, obok listu od Ojca Świętego Jana Pawła II i tytułu Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Zresztą od tytułów, medali i odznaczeń (a było ich wiele) wolała na przykład, żeby jakaś szkoła nosiła jej imię. Pierwsza była w Niemczech, w Polsce jest ich kilkadziesiąt. Jeszcze przed śmiercią Sendlerowej ufundowano nagrodę jej imienia „Za naprawianie świata” dla nauczycieli, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji.

Autor: Agnieszka Warnke
https://culture.pl/pl/tworca/irena-sendlerowa

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o