Lekcja biblioteczna dla dzieci z grupy integracyjnej

483

9 stycznia Oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej odwiedziła grupa integracyjna z przedszkola nr 20. Zajęcia odbyły się p.n. Książka jako środek leczniczego oddziaływania na psychikę dziecka.

Zajęcia eliminujące leki na podstawie wybranej literatury.

Od dawna wiemy, że początkiem dobrej przyjaźni jest okrzyk „Ja tak samo”. Lubimy spotykać się z ludźmi podobnymi do siebie. To potwierdza nasze wartości i upodobania. Odmienność może wzbudzać niepokój. Zajęcia miały na celu pokazanie dzieciom, że nasze bliskie otoczenie jest różnorodne np. inaczej się ubieramy, mamy różne kolory włosów różny kolor skóry, są wśród nas osoby niepełnosprawne. Z drugiej zaś strony posiadamy wiele wspólnych cech a różnice mogą fascynować wzbudzać pozytywne emocje.

Przedszkolaki wysłuchały opowiadania p.t. „Rubinek” Artura Barcisia, po wysłuchaniu historii same doszły do wniosku, że „Inny nie znaczy gorszy”.

Do zajęć zostały wykorzystane kamienie o różnych kształtach i koraliki, dzieci oglądały je brały w rękę i opisywały ich kształty w celu zwrócenia uwagi na ich różnorodność.

To, że inność może wzbudzać pozytywne emocje przedszkolaki przekonały się po wysłuchaniu bajki p.t. „Elmer słoń w kratkę” David Mckee. Bardzo szybko zauważyły, że przez to iż słoń Elmer wyglądał inaczej niż pozostałe słonie był bardzo lubiany. Zdecydowanie był to jego atut.

Dzieci odbierają inność zazwyczaj jako coś negatywnego, dlatego poprzez dzisiejsze spotkanie udowodniłyśmy, że bardzo ważny jest każdy człowiek bez względu na to jak wygląda.

Jedna grupa przedszkolaków miała za zadanie namalować farbami słonia „Elmera”, druga grupa układała wzory z kolorowego makaronu, po dodaniu kolejnego kolorowego makaronu prace zmieniały swój kształt. Nie zabrakło zabawy ruchowej przy piosence zespołu Fasolki „Cztery zielone słonie” oraz „Księżycowy Kamień”.

Do zajęć z dziećmi zaprosiłyśmy doświadczoną nauczycielkę z nauczania początkowego oraz doradcę metodycznego wychowania przedszkolnego mgr Grażynę Dolecką.

Źródło: MBP