Wręczenie odznaczeń oraz broni

570
15 stycznia br. na planu apelowym 25 Brygady Kawalerii Powietrznej odbyło się wręczenie broni elewom pierwszego w tym roku turnusu służby przygotowawczej. Uroczysta zbiórka była również okazją do wręczenia wyróżnień i medali resortowych żołnierzom 25 batalionu dowodzenia.
 
Po wprowadzeniu kompanii honorowej, dowódca uroczystości kpt. Jacek Romański złożył meldunek dowódcy 25BKPow płk Adamowi Marczakowi. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym, podniesiono flagę i odśpiewano hymn państwowy.
 
Po wręczeniu odznaczeń wyróżnionym żołnierzom, Komendant Ośrodka Służby Przygotowawczej ppłk Piotr Idus zwrócił sie do szkolonych „(…) za chwilę symbolicznym aktem wręczenia broni zostaniecie obdarzeni ogromnym zaufaniem i jednocześnie ogromną odpowiedzialnością. Będziecie mieć prawo posługiwania się bronią, jednak musicie zdawać sobie sprawę, że to prawo wymaga od Was jeszcze zdobycia wiele umiejętności (…). Życzę Wam jednocześnie wytrwałości, zdrowia, żołnierskiego szczęścia, satysfakcji ze szkolenia i poczucia dumy„.
 
Po krótkich przemówieniu, Komendant ośrodka wręczył symbolicznie broń czterem elewom. Na zakończenie uroczystości została odegrana Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
 
Złożenie przysięgi wojskowej przez elewów służby przygotowawczej zaplanowano na 2 lutego 2018 r. na terenie kompleksu koszarowego w Leźnicy Wielkiej.
Tekst i zdjęcia: por. Michał Kolad