Jak przyjemnie spać i śnić? O nowej książce Doroty Kassjanowicz i Gosi Herby

954

Sen to fascynująca przygoda! I nie muszę chyba przekonywać, że tylko w nim można fruwać wysoko nad dachami albo drzewami, pływać na statku piratów lub lądować na nieodkrytej dotąd planecie. Po to, by następnego dnia zyskać moc i zostać kimś innym… My, dorośli już to wiemy, tylko jak zachęcić do tego najmłodszych, tak by sen polubili, łatwo zasypiali i przyjemnie śnili, a przy tym pobudzili swoją wyobraźnię?

Naprzeciw tej potrzeby wychodzi   najnowsza książka Doroty Kassjanowicz pod tytułem: „Raz, dwa, trzy, zaśnij ty!” z przepięknymi ilustracjami Gosi Herby.

Premiera już 14 lutego!

Książka składa się z jedenastu baśniowych wierszyków tworzących wyliczankę przed snem – dla śpiochów i nieśpiochów, dla dzieci, i trochę starszych.

Podobno skutecznym sposobem na zaśnięcie jest liczenie – np. baranów. Ja jako dziecko rozmyślałam, marzyłam, wybiegałam myślą wstecz i w przód i… godzinami przewracałam się z boku na bok. Sen był dla mnie czymś wyczekiwanym i wyjątkowym. I tak właśnie chciałam o nim opowiedzieć moimi wierszykami stwierdza autorka Dorota Kassjanowicz.

Każdy zaczyna się od kolejnej liczby. Cały zbiór można potraktować jak odliczanie do snu. Można też policzyć opisanych bohaterów, ich tarapaty związane ze spaniem i niespaniem oraz ich wszystkie sny, a każdy wierszyk potraktować jak kołysankę. To wielka pochwała snu – wspaniałej i tajemniczej przygody, źródła siły, sposobu na smutki i na dobry humor na kolejny dzień. We śnie wszystko jest możliwe i niezwykłe, dlatego nie warto go odkładać na jak najpóźniej.

Nie dziwi więc fakt, że już podczas pierwszego czytania wierszy Doroty Kassjanowicz pojawił się pomysł na zilustrowanie książki – wyjaśnia Gosia Herba.

Pomyślałam: niech to będzie długi, pełen przygód sen! Zaczęłam szkicować bohaterów: małego Marsjanina czytającego książkę, rybę grającą na trąbce, gąsienicę z głową kota; błękitną małpę z gitarą… I tak senny, szalony korowód wędruje przez wszystkie strony książki. Od wieczora do rana!

Dorota Kassjanowicz – autorka książek dla dzieci. Laureatka głównej nagrody IBBY „Książka roku 2014″ za powieść Cześć, wilki!, która znalazła się na prestiżowej liście „Białe Kruki/The White Ravens” 2015.

Gosia Herba – współpracuje z magazynami i wydawnictwami z całego świata. Ilustratorka i współautorka komiksu Fertility oraz książki dla dzieci Słoń na Księżycu, autorka ilustracji do wierszy Jerzego Ficowskiego i Stanisława Grochowiaka.

Poleca: