Jak siedzieć i pracować przy komputerze?

506

Jak prawidłowo siedzieć i pracować przy komputerze? Niniejszy poradnik podpowie Ci jakich błędów unikać.

Prawidłowa pozycja siedząca w pracy

Długie spędzanie czasu przy komputerze, to niestety domena naszych czasów. Większość z nas jednak nie myśli o konsekwencjach, jakie może nieść ze sobą długotrwałe siedzenie przed komputerem w złej pozycji. Może ono być powodem wielu schorzeń lub nawet chorób. Często osoba taka uskarża się na wszelakie bóle nadgarstków lub pleców. Aby przestać odczuwać niedogodności związane z nieprawidłowym siedzeniem przed komputerem, należy wprowadzić do codziennego życia parę cennych wskazówek, które pomogą nam pozbyć się problemów związanych z siedzącym trybem życia.

Jakim sposobem możemy zadbać o nasz organizm przy pracy biurowej?

Z oficjalnych źródeł PIP możemy się dowiedzieć, że praca przy komputerze powoduje obciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup oraz mięśni karku i barków. Jednak jest wyjście z tego problemu, a jest nim odpowiedni dobór fotela na którym siedzimy. Jedną z najważniejszych spraw poprawiających stan naszego zdrowia podczas siedzenia przed komputerem jest odpowiedni dobór krzesła. Niestety, ale najtańsze krzesła komputerowe lub tym bardziej twarde siedziska drewniane nie zapewnią dobrej ergonomii pracy, a tym bardziej nie przyczynią się do wyeliminowania bóli kręgosłupa.

Aby krzesło spełniało swoją funkcję musi utrzymywać nasze plecy w jak najbardziej wyprostowanej pozycji. Możemy to osiągnąć, kupując krzesło o danym profilu lub też wybierając wygodne krzesło regulowane w takiej płaszczyźnie. Ważnym aspektem jest także montowanie podłokietników, które spowodują swobodne spoczywanie rąk na nich, co wyeliminuje bóle rąk i nadgarstków.

Siedzisko powinno także posiadać odpowiednią długość, która pozwoli naszym nogom na swobodne ułożenie bez konieczności szukania odpowiedniej pozycji na krześle z powodu za krótkiego siedziska – więcej na – https://jaki-komputer.pl/jaki-fotel-do-komputera/.

Kiedy ustawiliśmy fotel, teraz czas na biurko

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiedni dobór biurka do naszej pozycji na krześle. Zwróćmy baczną uwagę czy jest ono kompatybilne z wielkością naszego krzesła i czy wymiary podłokietników oraz nóg nie eliminują go z całej układanki naszych elementów pracy biurowej.

Kupując biurko musimy zwrócić baczną uwagę nie tylko na wygląd czy ilość miejsca na sprzęt komputerowy czy gadżety, ale przede wszystkim na odpowiednio komfortowe warunki siedzenia przy nim. Powinno mieć ono wiele miejsca na nogi i być na tyle duże by miejsca na monitor i myszkę nie kolidowały z naszą pozycją na krześle.

Kiedy jednak doświadczymy problemów z kręgosłupem, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie biurka stojącego. Jest ono polecane dla osób, które często zmieniają swoją pozycję z siedzącej na stojącą i ich specyfika pracy pozwala na takie rozwiązanie. Istnieją biurka o regulowanej wysokości, przy których możemy dowolnie zmieniać naszą pozycję w zależności od aktualnych potrzeb i preferencji – więcej o wyborze biurka – https://jaki-komputer.pl/biurko-dla-gracza-jakie-wybrac/.

Jakie są kolejne aspekty dobrej pracy biurowej?

Ważne jest także, aby obraz monitora (jak wybrać monitor – https://jaki-komputer.pl/monitor-do-komputera-jaki-wybrac/) był w odpowiedniej odległości od naszego wzroku. Nie może być on umieszczony za wysoko, ponieważ zmusza to nasz kark do nienaturalnego ułożenia oraz powoduje jego sztywność, oraz bóle. Jest to szczególnie ważne podczas pracy z laptopem, a jego ułożenie na podstawkach zmieniających położenie ekranu sprawi, że komfort zwiększy się niepomiernie.

Następnym koniecznym i pomijanym elementem budowania komfortu pracy biurowej jest odpowiednie dobranie tła i naświetlenia pomieszczeń. Niepożądane jest odbijanie słońca od ekranu monitora. Może przyczynić się to do błędnego odczytu kolorów i spowodować pomyłki w pracy.

Kiedy pracujemy w domu, sami niestety musimy doprowadzić do takiego ustawienia naszych mebli oraz sprzętu, aby uzyskać złoty środek i optymalną pozycję, która nie będzie powodowała żadnych skutków ubocznych lub tym bardziej schorzeń. Nie powinniśmy zapominać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia w którym pracujemy.

Podsumowanie i wyciąganie wniosków

O ile podczas pracy biurowej w firmie o pozycję przy komputerze musi zadbać nasz pracodawca, podczas wykonywania pracy w systemie zdalnym w naszym domu, sami musimy dojść do odpowiedniego status quo. Jeżeli tylko zauważymy, że długotrwałe wykonywanie obowiązków wiąże się z niekorzystnym wpływem na nasze samopoczucie, musimy podjąć kroki eliminujące ten problem. Czasami pomoże zmiana krzesła na bardziej odpowiadającej naszej pozycji przed komputerem lub wymiana biurka na pasujące do naszych gabarytów i wzrostu. Podczas problemów z bólami warto zasięgnąć języka u osób wyspecjalizowanych w dobieraniu odpowiedniej pozycji dla pracowników biurowych. Doradzą oni nam jakie wymiary zachować przy wyborze mebli i na co zwracać uwagę przy ustawianiu sprzętu komputerowego w miejscu naszej pracy. Po dokonaniu odpowiednich korekt będziemy mogli odczuwać większą satysfakcję z wykonywania swoich obowiązków.