Czym się kierować wybierając altanę ogrodową?

878

Nie ulega kwestii, że altanka potrzebna jest na działce oddalonej od domu, ale czy trzeba budować ją w przydomowym ogrodzie? Zdecydowanie tak, jeżeli organizowane są w nim spotkania towarzyskie lub członkowie rodziny spędzają w nim dużo czasu.

Funkcjonalność altan ogrodowych

Przed wyborem konkretnego modelu altanki warto trochę czasu poświęcić na zastanowienie się jaką funkcję będzie pełnić. Jeżeli ma tylko chronić przed słońcem i deszczem, to wystarczy najprostsza altanka z zadaszeniem na kilku słupkach, jeżeli ma być wykorzystana także wiosną i jesienią, to Wtedy będzie lepsza altanka ze ściankami, które będą chronić przed chłodem i zimnem. Od funkcji, które będzie pełnić altanka zależy też jej wielkość, trzeba przy tym pamiętać, że altanki o powierzchni do 35 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę, wystarczy tylko zgłoszenie do odpowiedniego urzędu samorządu terytorialnego.

Rodzaje altanek ogrodowych:

Generalnie możemy wyróżnić trzy modele altanek:

  • otwarte,
  • półotwarte,
  • zamknięte.

Altanki otwarte to najprostsze i najtańsze konstrukcje. Służą głównie do zadaszenia miejsca do odpoczynku. Altanka taka składa się z czterech słupków, na których umocowany jest dach. Może być on pokryty dachówką ceramiczną lub bitumiczną, modnym gontem lub trzciną. Słupki tego typu altanek muszą być zakotwiczone w ziemi. Nie muszą być jednak stawiane na twardej betonowej wylewce. Jeżeli do budowy altanki zostaną wykorzystane słupki ażurowe, to altankę można wykorzystać do zaprezentowania ładnych roślin pnących lub zwisających.

 

 

 

Na zdjęciach altany ogrodowe z www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Altanki półotwarte to bardzo popularne modele ze względu na możliwości aranżacyjne i praktyczne zastosowanie. W ofercie producentów znajdują się modele czterokątne, sześciokątne, a nawet ośmiokątne. Altanki takie powinny być stawiane na stałej podłodze drewnianej lub betonowej. Z powodzeniem można w niej zmieścić stół z krzesłami lub ławę na większą ilość osób. Doskonale nadaje się do ogrodów, w których odbywają się spotkania w większym gronie osób.

Altanki zamknięte to konstrukcje już zaawansowane. Nadają się do użytkowania od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ponieważ chronią nie tylko przed deszczem i słońcem, ale także przed wiatrem i zimnem. W altankach takich można wybudować grilla i spędzać długie wieczory w gronie znajomych.

Bez względu na to jaki model zostanie wybrany, w przypadku altanek drewnianych najważniejsza jest jakość drewna. Powinno być ono dobrze wysuszone i impregnowane pod ciśnieniem, daje to gwarancję skutecznej ochrony przed szkodnikami i warunkami atmosferycznymi.