Ferie zimowe w Bibliotece

572

Pierwszego dnia ferii dzieci zapoznały się z programem i  regulaminem warsztatów zimowych. Następnie odbyła się pogadanka na temat zawodu Policjanta. Nie zabrakło również głośnego czytania książki pt. „Leoś Policjant Wiesława Drabik. Odbyła się wycieczka do Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Policjantka zapoznała dzieci z zasadami bezpiecznego wypoczynku zimą. Dzieci miały okazje zobaczyć niektóre stanowiska pracy policjantów szczególnym zainteresowaniem cieszyła się strzelnica. Na pamiątkę spotkania Policjantka podarowała dzieciom malowanki .

Drugi dzień ferii rozpoczęliśmy od spotkania z dziećmi spędzającymi ferie w Szkole Podstawowej nr 14. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z Biblioterapii. Rozmawialiśmy o tym ,że jesteśmy różni w wyglądzie i w zachowaniu a te różnice są ciekawe i przez to świat i otoczenie są różnorodne. Zajęcia zostały przygotowane na podstawie opowiadania Agnieszki Tyszki „Bazyli i szare smoki”. Odbyło się również spotkanie z ratownikami Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Tomaszowie Mazowieckim . Ratownicy p. Maciej Pawlik , Kacper Ciesielski , Karol kugiel uczyli jak unikać sytuacji niebezpiecznych w czasie wolnym. W jaki sposób pomóc osobie ,która straciła przytomność i samemu nie narazić swojego zdrowia . Po teorii przyszła kolej na ćwiczenia. Dzieci na fantomach ćwiczyły masarz serca i wykonywały sztuczne oddychanie. Dowiedziały się co zawiera torba ratownika i co powinno znajdować się w każdej apteczce. Pierwsza pomoc udzielona od razu po zdarzeniu bardzo często ratuje życie człowieka. Dzieci spędzające ferie w bibliotece otrzymały certyfikaty ukończenia kursu z pieszej pomocy. Nie zabrakło w tym dniu zabaw , które dzieci bardzo lubią m innymi  „Pomidor” i „Głuch telefon”  były okazją do żartów

Trzeci dzień był dniem sportu i ruchu. Zgodnie z przysłowiem „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Dzieci zostały zaproszone od „Academii Gorila” w Tomaszowie Mazowieckim. Pan Michał Zajączkowski i Igor Dziubałtowski poprowadzili zajęcia z samoobrony.

Na początku dzieci przeszły rozgrzewkę całego ciała a następnie uczyliśmy się jak wykonać pozycję zapaśniczą czy prawidłowo wykonać rzut przez bark. Trenerzy omówili jak kontrolować upadek np. na łyżwach , czy przy potknięciu się na ulicy. Ćwiczyliśmy upadki w taki sposób by chronić głowę bo jest ona najważniejszą częścią ciała. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia . Miały okazję również pobiegać , poruszać się po okiem fachowców.

Po zajęciach w bibliotece czekał już na dzieci przygotowany poczęstunek. Druga część dnia dzieci spędziły przy grach stolikowych oraz grach ruchowych Kinect:Sports, Dance Central, Adventures, Rush a Disney Pixar Adventure.

Czwarty dzień ferii rozpoczął się od zajęć opracowanych na podstawie książek Heleny Kraljić ”Janek Jest inny . Historia chłopca z autyzmem”  oraz „Sekret Laury” Zajęcia z biblioterapii miały na celu zwrócenie uwagi wśród dzieci na problemy rówieśników dotkniętych niepełnosprawnością . Dzieci tworzyły definicję słowa „tolerancja”.

Kolejnym punktem dnia były zajęcia plastyczne o tematyce „Zimowej”. Dzieci wykonywały prace zbiorowo i indywidualnie . Z wykonanych prac stworzyliśmy wystawę , którą nasi młodzi artyści oglądali i podziwiali.

Ostatnim etapem dnia były zagadki i łamigłówki trening na logiczne myślenie. Zajścia prowadziła mgr Beata Franczak . dzieci dowiedziały się , które liczby są „wesołe” a które „smutne” w jaki sposób przejść przez kartkę papieru formatu A4. To tylko niektóre z zabaw pokazywanych przez panią Beatę. Nie zabrakło również gier pobudzających kreatywne myślenie.

Piaty dzień bawiliśmy się w „Kinomaniaków” z pośród  czterech do wyboru filmów „Kinomaniacy” po przez głosowanie wybrali film pt. Charlie i fabryka czekolady” w reż. Tima Burtona na podstawie książki o tym samym tytule autora Roalda Dahla. Po projekcji nawiązała się dyskusja na temat występujących postaci w filmie.

Podsumowanie ferii zimowych w bibliotece.

Na zakończenie zajęć zimowych „Fiero Pizza” w Tomaszowie Mazowieckim ufundowała dzieciom pizzę.

Zaznaczyć należy, że uczestnicy ferii w bibliotece otrzymali słodki poczęstunek, w postaci: batoników, ciastek, cukierków, soczków owoców itp., ufundowany przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim.