Śmiertelny wypadek, piesza pod kołami TIR-a

586

Policjanci z Tomaszowa Mazowieckiego pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło 7 lutego 2018 roku o godzinie 8.53 w miejscowości Ujazd na Placu Wolności. Pod kołami TIR-a zginęła 64-letnia piesza.

Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, kobieta prowadząc rower weszła pod TIR-a dojeżdżającego do skrzyżowania. Kierujący nim 45-letni mężczyzna, jadąc za innym samochodem cięzarowym, wyjeżdżał z drogi podporządkowanej, prowadzącej z Wolborza na drogę W 713. W wyniku zdarzenia mieszkanka Ujazdu zginęła na miejscu. Ustalono, że kierujący pojazdem, mieszkaniec woj. świętokrzyskiego był trzeźwy. Okoliczności tego tragicznego wypadku bada tomaszowska policja.

Policja przypomina o zachowaniu ostrożności na drodze.

Pamiętajmy, że pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego. W przeciwieństwie do kierującego samochodem nie chroni go karoseria i strefy zgniotu, nie zabezpieczają go poduszki powietrzne ani kurtyny bezpieczeństwa. Orężem pieszego jest wyobraźnia, ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię oraz dbanie o swoją widoczność, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy wcześnie zapada zmrok, a opady deszczu czy śniegu powodują obniżenie widoczności.

Pieszy zobowiązany jest do poruszania się po chodniku. Jeżeli nie ma chodnika, może poruszać się lewą stroną drogi, dzięki czemu będzie widział nadjeżdżające z naprzeciwka samochody.

Przechodzić na drugą stronę jezdni pieszy powinien w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach dla pieszych. Na przejściu pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem, niemniej powinien zachować ostrożność.

Dobrym nawykiem, wpajanym już dzieciom w wieku przedszkolnym, jest stosowanie zasady: spójrz w lewo, spójrz w prawo, spójrz jeszcze raz w lewo. Jeżeli nic nie jedzie, przechodź zdecydowanie, najkrótszą drogą, wzrokiem kontrolując, czy na pewno nic nie nadjeżdża. Zasadę tę powinniśmy stosować bez względu na miejsce, w którym przechodzimy na drugą stronę jezdni – nawet, jeśli jest to przejście wyposażone w sygnalizację świetlną.

Bezpieczeństwo pieszego zależy też w dużej mierze od rozsądku i wyobraźni kierowców, którzy powinni:

– zwalniać i zatrzymywać się przed przejściami dla pieszych, jeśli tylko widzą, że pieszy ma zamiar przejść na drugą stronę,

– nie wyprzedzać na przejściach dla pieszych, ani w ich okolicy,

– zachowywać ostrożność mijając pieszych, także podczas zjeżdżania na pobocze, gdy widoczność jest ograniczona,

– stosować zasady ruchu drogowego i przestrzegać limitów prędkości.

Źródło: KPP