Dzień Zakochanych (Walentynki) – lekcja biblioteczna na temat uczuć

487

Dzień Świętego Walentego jest czasem, kiedy słowem, gestem, drobnym upominkiem wyrażamy swoje uczucia tym osobom, które darzymy sympatią. 14 lutego odwiedziły Oddział dla Dzieci i Młodzieży Przedszkole „Antoś” i Przedszkole nr 8 aby z okazji Walentynek porozmawiać na temat uczuć, jak: miłość, radość, dobroć ale również człowiekowi towarzyszą takie emocje jak złość ,smutek, żal. Spotkanie rozpoczęliśmy od  opowiedzenia legendy o Św. Walentym nie zabrakło też wierszy o powyższej tematyce. Odbyło się głośne czytanie książki pt. ”Co się kryje w sercu na dnie?, kto przeczyta ten odgadnie Marcina Brykczyńskiego. Sprawdziliśmy, czy dzieci znają przysłowia o miłości i potrafią podać ich ukryty sens, np. Stara miłość nie rdzewieje. Następnie przyszła kolej na zabawy ruchowe  z wykorzystaniem wyciętych serduszek w kolorach białych i czerwonych przedszkolaki dobierały się w parami białe serce z czerwonym , czerwone z czerwonym itd. Przy muzyce pt. „Serduszko puka w rytmie cza-cza” .Najmłodsi znakomicie poradzili sobie z walentynkowym quizem, dopasowując znajomych bohaterów książek, bajek i filmów, którzy darzyli siebie uczuciem, jak Kopciuszek i książę czy Pszczółka Maja i Gucio.

Dzieci wykonały swoje „walentynki” pn. „Drzewko szczęścia”. Na odrysowanej na kartonie dłoni przyklejały wycięte z papieru serduszka. Na każdym palcu było przyklejone serduszko. Tak powstało „drzewko szczęścia”.

Oczywiście nie zabrakło w tym dniu życzeń dla naszych gości i prezentacji książek o uczuciach z naszego księgozbioru. Za rzetelne wykonanie zadań Oddział dla Dzieci i Młodzieży naszych miłych gości obdarował lizakami oczywiście w kształcie serca. My ze swej strony zapewniliśmy  najmłodszych o swojej wielkiej miłości… do książek.

Źródło: MBP Oddział dla Dzieci i Młodzieży