Dalmierze laserowe do wnętrz, w teren i uniwersalne

1338

Dalmierze laserowe są generalnie urządzeniami, które działają zawsze na tej samej zasadzie, ale specyfika konkretnych narzędzi sprawia, że na dobrą sprawę tylko niektóre z nich można nazwać uniwersalnymi. A co z pozostałą częścią i dlaczego ich zastosowanie jest zwykle ściśle określone?

Dalmierze do wnętrz

Są to najprostsze konstrukcje, a w zasadzie wypadałoby powiedzieć, że sam laser działa tak samo, jak każdy, jednak tego rodzaju narzędzia nie są zwykle wyposażone w żaden mechanizm wspomagający celowanie. To znaczy, że prawidłowe ustawienie wiązki jest możliwe tylko i wyłącznie „na oko” (oczywiście można korzystać z łat i innych udogodnień, ale to rozwiązuje tylko część problemu). W związku z tym producenci nie próbują tego rodzaju dalmierzy wyposażać w mocny laser i idealną optykę – wystarczy zasięg rzędu kilku do kilkudziesięciu metrów. Optyka oczywiście jest dopracowana, jednak w tym przypadku błąd pomiarowy i tak jest niewielki, więc nie musi być idealna. Wystarczy, że będzie bardzo, bardzo dobra. Zaletą takich dalmierzy jest oczywiście cena, ale w przypadku wielu z nich wiązka będzie tak słaba, że nie da się zmierzyć odległości na zewnątrz w jasny dzień, dlatego wiele osób decyduje się na zakup dalmierza uniwersalnego.

Dalmierze uniwersalne

Większe i mocniejsze od dalmierzy do wnętrz są już często wyposażone w systemy ułatwiające celowanie. Mają większy zasięg (zwykle rzędu 100-300 m) i jaśniejszą plamkę. Błąd pomiarowy jest niewielki, ale przede wszystkim to w tej grupie najszybciej pojawiają się różnego rodzaju nowinki techniczne. Są to często dalmierze, które nie tylko mogą zastąpić wszystkie kalkulatory, liczyć powierzchnie, kubatury nawet skomplikowanych brył, kąty nachyleń dachów i inne parametry, ale także na przykład przesyłają dane przez Bluetooth. Oczywiście tańsze modele takich udogodnień nie oferują, ale nadal są mocniejsze i generalnie wygodniejsze niż dalmierze do wnętrz. Do tej grupy należy większość dalmierzy dostępnych na https://pomiar24.pl/produkty/dalmierze.

Dalmierze terenowe

Dalmierze terenowe mogą mieć bardzo duży zasięg, ale spora część z nich pracuje w zakresie częściowo pokrywającym się z zasięgiem dalmierzy uniwersalnych. Różnica polega na tym, że zwykle oferują dużo większą dokładność na duże odległości. Na przykład model HDM-70 od Nivel System przy maksymalnym zasięgu 70 metrów myli się najwyżej o 2 mm. Poza tym normą w takich dalmierzach jest funkcja bezprzewodowego przesyłania wyników. Wspomniany model ma też funkcje tyczenia, podświetlenie ekranu, pamięć najmniejszej i największej zmierzonej wartości, a także może pracować w szerszym zakresie temperatur, niż zdecydowana większość dalmierzy uniwersalnych. Wszystkie zresztą urządzenia tego typu przystosowane są do pracy w cięższych warunkach: w narażeniu na wilgoć, upadki, silne światło, niskie i wysokie temperatury. Warto jednak zaznaczyć, że w tym przypadku rozbudowa funkcjonalności nie pociągnęła za sobą zwiększenia wymiarów takich urządzeń.