23 lutego 2017r. w sali gimnastycznej szkoły odbyła się uroczystość podsumowująca osiągnięcia Liceum w roku szkolnym 2017/2018, które poskutkowały zdobyciem tytułu ZŁOTEJ SZKOŁY 2018”.
Wzięli w niej udział uczniowie klas II i III, a także wszyscy nauczyciele.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością :
- J. E. ks. bp Ireneusz Pękalski – absolwent szkoły
- Marszałek Województwa Łódzkiego – Dariusz Klimczak
- Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Łódzkiego – Marcin Skorupiński –absolwent szkoły
- Rzecznik Sejmiku Województwa Łódzkiego – Rafał Jaśkowski – absolwent szkoły
- Przewodniczący Rady Powiatu – Piotr Majchrowski
- Wicestarosta Tomaszowski – Dariusz Kowalczyk
- Przewodniczący Rady Miejskiej – Krzysztof Kuchta
- Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Paweł Łuczak – absolwent szkoły
- Ks. Edward Wieczorek – proboszcz parafii Św. Antoniego – absolwent szkoły
- Ks. Wacław Wojtunik – proboszcz parafii
- Przewodnicząca Rady Rodziców – Marzena Świech
- Absolwenci szkoły – ubiegłoroczni maturzyści, którzy mimo zajęć na swoich uczelniach przyjechali, aby wziąć udział w uroczystości.
Gości powitały uczennice kl. III hum: Anna Pękala, Agata Baran, Martyna Kot, Michalina Król, Natalia Kurzawa i Zuzanna Ignasiak utworem Grzegorza Turnaua „Cichosza”, po czym głos zabrał dyrektor Liceum – mgr inż. Tomasz Węgrzynowski.
W swoim wystąpieniu przypomniał, że szkoła już po raz piąty znalazła się w pierwszej setce najlepszych Liceów w Polsce, zdobywając tytuł i Tarczę Złotej Szkoły. W XX rankingu PERSPEKTYW podsumowującym rok szkolny 2016/2017 zajęliśmy :
92 m-ce w rankingu głównym
88 m-ce w rankingu maturalnym
133 m-ce w rankingu olimpijskim
6 m-ce w województwie łódzkim
Największy udział w wysokiej pozycji II LO miały wyniki na maturze ( 70% pkt. rankingowych).
Oczywiście maturę zdali wszyscy. Na poziomie podstawowym średnie wyniki II LO były wyższe niż w kraju dla liceów np.
- na poziomie podstawowym:
- z matematyki i niemieckiego o ponad 20%
- z angielskiego o ponad 12%
- z języka rosyjskiego o 30%
- na poziomie rozszerzonym:
- z języka polskiego o ponad 23% ( najlepszy wynik w województwie łódzkim)
- z biologii o ponad 24% ( 4 wynik w województwie)
- z geografii o ponad 22% ( 9 wynik w województwie)
- z języka niemieckiego o ponad 21% ( 5 wynik w województwie)
Te doskonałe wyniki uczniów były także, a może przede wszystkim efektem mozolnej pracy znakomitych nauczycieli uczących w naszej szkole m.in.:
- polonistek: Anny Ignasiak, Marzeny Piotroskiej – Wąs, Urszuli Stefaniak i Adrianny Jachimowskiej, która dołączyła do nas w II semestrze ubiegłego roku szkolnego.
- matematyków: Krzysztofa Guraka, Jolanty Karwasik, Marioli Rychlik, Mileny Gust, i Moniki Żerek
- nauczycielkiki geografii – Ilony Śmigiel
- nauczycielkiki biologii – Kingi Marcińczak
- nauczycieli jęz. niemieckiego – Agnieszki Majki i Dariusza Lisa
- nauczycielek jęz. angielskiego – Katarzyny Ostalskiej, Renaty Radzikowskiej, Magdaleny Stankowskiej, Moniki Smolińskiej i Marzanny Wysłockiej
- nauczycielki jęz. rosyjskiego – Gabrieli Wałach
Budzące podziw wyniki na maturze uzyskało wielu uczniów m.in.:
Kl. III m-f:
- Mateusz Kuchta
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -100%
- Matematyka rozszerzenie -90%
- Kamil Kwapisz
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -100%
- J. ang. rozszerzenie -90%
- Agata Ogórek
- J. ang. podstawa -98%
- Matematyka podstawa -100%
- J. niem. rozszerzenie -98%
- Kamil Plich
- J.ang. podstawa -98%
- Matematyka podstawa -94%
- J. ang. rozszerzenie -96%
- Matematyka rozszerzenie -90%
- Aleksandra Sojka
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -100%
- J. ang. rozszerzenie -100%
- J. niem. rozszerzenie -100%
Kl. III hum
- Aleksandra Błaszczyk
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -92%
- J. polski rozszerzenie -95%
- Szymon Gawlikowski
- J. ang. podstawa -100%
- J. polski rozszerzenie -90%
- Aleksandra Koch
- J. ang. podstawa -98%
- J. polski rozszerzenie -90%
- Agnieszka Kowalska
- J. niem. podstawa -100%
- J. polski rozszerzenie -95%
- J. niem. rozszerzenie -90%
- Weronika Tokarska
- J. ang. podstawa -100%
- J. ang. rozszerzenie -94%
Kl. III b-ch
- Monika Gliszczyńska
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -96%
- J. ang. rozszerzony -100%
- Chemia -97%
- Biologia -90%
- Piotr Nakiela
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -96%
- J. ang. rozszerzenie -94%
- Chemia -90%
- Marta Piasta
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -94%
- J. ang. rozszerzenie -96%
- Marcin Przybysz
- J. ang. podstawa -98%
- Matematyka podstawa -98%
- Chemia -92%
- Anna Świerzyńska
- J. ang. podstawa -100%
- J. ang. rozszerzenie -90%
- Chemia 83%
Kl. III men
- Agnieszka Gogól
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -96%
- J. ang. rozszerzenie -94%
- Weronika Motyl
- J. ang. podstawa -92%
- Matematyka podstawa -92%
- Kacper Wardzyński
- Matematyka podstawa -100%
- Matematyka rozszerzenie -94%
- J.ang. rozszerzenie -90%
Kl. III m-ch
- Łukasz Biedrowski
- J. ang. podstawa -94%
- Julia Jagodzińska
- J. ang. podstawa -100%
- Matematyka podstawa -94%
- Arkadiusz Woźniak
- J.ros. podstawa -96%
- Matematyka podstawa -92%
- J. ros. rozszerzenie -96%
- Matematyka rozszerzenie -94%
Na uwagę zasługują też sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych. Jest to najbardziej znana wizytówka II LO. W roku szkolnym 2016/17 uczniowie wzięli udział w 32 różnych olimpiadach przedmiotowych ( statystycznie 1,6 olim./ucz.), do II etapu w 29 olimpiadach przeszło 74 uczniów( ok. 1/6 uczniów szkoły) w etapie centralnym wzięło udział 14 uczniów, laureatami i finalistami zostało 9 z nich:
- Filip Kościsty –kl. III b-ch
- laureat XI m-ca V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o III RP
- laureat XIII m-ca Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka –ucz. p. K. Kozioł –Machel Filip jest też:
- laureatem IX miejsca etapu centralnego LVII Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,
- laureatem etapu centralnego IX edycji Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia.”,
- laureatem Regionalnego Konkursu Historycznego „Józef Piłsudski – od rewolucjonisty do męża stanu”
- stypendystą Stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego na rok 2017
- współkoordynatorem rokrocznie organizowanej akcji „Tomaszowskie Pola Nadziei”, z której zebrane środki dają szanse na lepsze życie tomaszowianom wymagającym stałej pomocy hospicyjnej. Dzięki pracy wolontariuszy, a także zaangażowaniu się Filipa w powierzone mu obowiązki, udało się już po raz kolejny zorganizować kwestę pieniężną oraz festyn rodzinny, a po raz pierwszy miejski „flash mob – błyskawiczny tłum” w czasie którego młodzież zachęcała tomaszowian do włączenia się w ww. akcję.
- Przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta
- Jakub Smólski –kl. III b-ch
- laureat XIII m-ca XLIII Olimpiady Historycznej
- finalista II Olimpiady Wiedzy Historycznej –ucz. p. K. Kozioł –Machel
- Małgorzata Warczyńska –kl. III men
- finalistka VII Olimpiady o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową –ucz. p. M. Rychlik
- finalistka X Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” –geografia z elementami geologii -ucz. p. I. Śmigiel Małgosia jest też:
- laureatką 2 miejsca Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „PRODUKCIK 2017”,
- wyróżniona w półfinale regionalnym XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”,
- zdobywczynią 2 miejsce drużynowo w 11. Wielkiej Lekcji Geografii w ramach 18 Festival Explorers.Ponadto Małgosia organizuje i angażuje się w uroczystości i działania organizowane przez klasę , szkołę oraz lokalną społeczność. Dwukrotnie przygotowała i poprowadziła Tomaszowski Festiwal Piosenki (Żydowskiej 2016 i Niemieckiej 2017). Małgorzata uczestniczyła w działaniach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także w wolontariacie organizowanym przez oratorium św. Filipa Neri przy Parafii Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim, zbierając żywność dla potrzebujących i pracując jako wolontariuszka w przedszkolu. Aktywnie uczestniczy w działaniach szkolnego klubu UNESCO – współorganizowała pisanie i uczestniczyła w pisaniu listów w imieniu więźniów sumienia w ramach akcji Amnesty International.
- Laureatką Nagrody im. Stefana Żeromskiego ( 2017/2018)
- Weronika Dziubek kl. II men –finalistka VII Olimpiady o Planowaniu i Zarządzaniu Karierą Zawodową –ucz. p. M. Rychlik
- Eduard Yemielianow –kl. II m-f –finalista XLVIII Olimpiady Języka Rosyjskiego –ucz. p. G. Wałach
- Magdalena Lasota –kl. III b-ch-finalistka XXXII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej –ucz. p. K. Marcińczak
- Julia Kwarciana –kl. II b-ch –finalistka I Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” –ucz. p. M. Rychlik
- Blanka Kolanko –kl. II b-ch –finalistka I Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” –ucz. p. M. Rychlik
- Aleksandra Tulin –kl. II men –finalistka I Olimpiady o Ubezpieczeniach Społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” –ucz. p. M. Rychlik Niemal wszyscy uczniowie szkoły biorą też udział w konkursach i zawodach osiągając w nich sukcesy na miarę kraju. np.
- XLI Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych w Golubiu –Dobrzyniu –I m-ce w województwie, VI w Polsce
- Ogólnopolski Konkurs „O Literacki Laur Arbuza” –I , II m-ca w kategorii poezji i prozy, w tym roku Grand Prix w kategorii prozy
- Wielkiej Lekcji Geografii .Konkurs na Najlepszą Szkołę i Młodego Geografa. Uczestniczyło ok. 850 uczniów z całej PolskiII m-ce w Polsce dla szkoły, VI i VII w konkursie na młodego geografa
- Międzynarodowy Konkurs Programistyczny BALTIE 2017 –III i IV m-ce
- Ogólnopolskiego Konkurs na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo „PRODUKCIK 2017” –II i IV m-ce dla dwóch miniprzedsiębiorstw; w 2014r. GRAND PRIX dla młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa „NEW ARTS” i reprezentowało Polskę w konkursie europejskim w Tallinie.
- Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej –zorganizowana m.in. przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie I m-ce w województwie i I m-ce w Polsce!
- Konkurs matematyczny „Matematyka –Moja Pasja” –dwa tytuły finalisty, cały szereg wyróżnień
- I miejsce w powiatowym współzawodnictwie sportowym dziewcząt „Licealiada 2016/2017.
W VI Ogólnopolskim Rankingu Olimpijskim COPTIOSH 2017
zajęliśmy:
- LIX m-ce w Polsce i tytuł Brązowej Europejskiej Szkoły Praworządności RP
- COPTIOSH to skrót od Centrum Organizacji Przedmiotowo – Tematyczno – Interdyscyplinarnych Olimpiad Społeczno – Historycznych w Białymstoku.
Ogólnopolski Ranking Olimpijski Stowarzyszenia Edukacyjno – Oświatowego COPTIOSH w Białymstoku to zestawienie wyników szkół ponadgimnazjalnych w społeczno – prawnych olimpiadach przedmiotowych, tematycznych i interdyscyplinarnych organizowanych w RP przez różne podmioty, w tym i SEO COPTIOSH.
Dzięki sukcesom olimpijskim naszych uczniów w olimpiadach społeczno – prawnych, II LO znalazło się w grupie elitarnych szkół, w których edukacja społeczna, europejska, prawna, historyczna oraz z dziedziny praw człowieka, stoją na wysokim poziomie.
Wysoki poziom edukacji w naszym liceum przekłada się na losy naszych absolwentów. 95% podjęło dalszą naukę na uczelniach najwyżej notowanych w rankingu polskich szkół wyższych.
Na koniec dyrektor szkoły wspomniał o szerokiej działalności uczniów i nauczycieli na rzecz lokalnej społeczności, o mnogości działań charytatywnych, wolontariackich, organizatorskich popularyzujących ważne wartości społeczne, historyczne, szacunku dla odmienności, kształtujące empatię.
Następnie w symboliczny sposób Liceum podziękowało tym, dzięki którym kolejny tytuł ZŁOTEJ SZKOŁY stał się faktem.
Wymienionym wyżej laureatom i finalistom olimpiad pamiątkowe statuetki wręczyli: bp Ireneusz Pękalski, Marszałek Województwa Łódzkiego –Dariusz Klimczak, Przewodniczący Rady Powiatu –Piotr Majchrowski.
Listy gratulacyjne maturzystom –absolwentom wręczyli bp. Ireneusz Pękalski, wicestarosta Dariusz Kowalczyk i Przewodniczący Rady Miasta –Krzysztof Kuchta.
Ks. bp. Ireneusz Pękalski – jak zwykle pamiętał o swojej ukochanej szkole i podarował Liceum pieniądze na zakup książek do biblioteki szkolnej.
Uroczystość zakończył utwór Vance Joya „Riptide” w wykonaniu uczennic z kl. III hum.
Źródło: II LO im. S Żeromskiego