Maszyny CNC zastępują pracę rąk

624

Popularna dziś obróbka CNC, stosowana jest na szeroką skalę w każdym niemalże przemyśle. Cóż, precyzyjne maszyny, które obsługiwane są komputerowo znacznie ułatwiają pracę i pozwalają na bardzo dokładną obróbkę różnych materiałów, tworzyw sztucznych, stali a także drewna.

 

Mimo iż obróbka CNC opiera się o nowoczesną technologię, to jak każda maszyna ma swoje wady i zalety.

Patrząc kilka lat wstecz tokarki, czy frezarki były urządzeniami sterowanymi ręcznie, co niestety wymagało dużego doświadczenia od osoby, która je obsługiwała, dziś ręczne urządzenia zastąpiły nowoczesne sterowane w pełni komputerowo.

Wykorzystując obróbkę CNC można liczyć na :

  • bardzo precyzyjne wykonanie obrabianych elementów
  • duża powtarzalność elementów wykonywana na podstawie planu, dzięki czemu można wyeliminować straty i błędy
  •  obróbka skrawaniem pozwala zminimalizować straty
  • oszczędność materiałów poddawanych obróbce
  • szybkie wykonanie pracy, co niestety nie jest możliwe przy ręcznej obróbce
  • wysoka jakość obrabianych elementów, odpowiednie krawędzie, gwinty. Nie ma potrzeby poddawania elementów dodatkowemu procesowi wykończenia.
  • elementy mogą być poddawane obróbce na urządzeniach posiadających kilka osi.

Nic więc dziwnego, że toczenie, frezowanie i ogólnie zastosowanie maszyn CNC, jest wykorzystywane do obróbki niemalże w każdym przemyśle.

Nowoczesna technologia na podstawie której powstały profesjonalne maszyny CNC pozwala także  na obróbkę stali nierdzewnej.

Maszyny tokarskie są idealnym narzędziem z grupy maszyn CNC, dzięki którym można bez trudu poddawać obróbce właśnie stal nierdzewną. Ważne jednak by maszyna była odpowiednio przygotowana. W tej kwestii warto zdać się na profesjonalistów i skorzystać z fachowych usług mettec.com.pl. Detale muszą być idealnie dopracowane, a to już wymaga nie tylko najlepszych maszyn CNC lecz także wiedzy osoby, która je obsługuje.

Najnowsze rozwiązania technologiczne zapewniają również toczenie z prętów, przy wykorzystaniu automatycznych obrabiarek. Cały proces, a przede wszytymi czas obrabiania wybranych materiałów, zależy przed wszystkim od tego, jakie narzędzia zostaną użyte, i jakie parametry skrawania zastosowane.

Wady obróbki CNC

Największą wadą obrabiania materiałów na automatycznych maszynach są przede wszystkim koszty. Obróbka ręczna jest znacznie tańsza, jednak nie pozwala na tak precyzyjne dopracowanie szczegółów, jak maszyny CNC. Wcześniej należy przygotować także projekt przy użyciu specjalnego oprogramowania, więc tutaj wiedza jest podstawą.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż obróbce skrawaniem nie może być poddany każdy materiał. Wszystko zależy od jego właściwości. Najczęściej wykorzystywana jest stal, aluminium, tworzywa sztuczne. Pole obróbki, także jest ograniczone przez pole samego urządzenia.

Takie wady nie wpływają jednak znacząco na popularność obróbki skrawaniem, bo dzięki niej można wykonać precyzyjne elementy w krótkim czasie, co niestety nie jest możliwe przy obróbce ręcznej, dlatego urządzenia numeryczne CNC rewolucjonizują dzisiejszy przemysł.