Leczenie żylaków nie musi być inwazyjne!

914

Żylaki to problem wielu osób – nie tylko kobiet, u których występują one najczęściej, ale też mężczyzn. Aktualnie do wyboru mamy pełną gamę metod ich leczenia, wśród których znajdują się również te nieinwazyjne i przy tym wykazujące dużą skuteczność. Na co warto się zdecydować?

Przyczyną żylaków nóg jest przewlekła niewydolność żylna. Dochodzi wtedy do zaburzenia pracy żył w kończynach dolnych – zastawki żylne przestają prawidłowo działać, a tym samym następuje cofanie się krwi w żyłach. To powoduje powstawanie nieprzyjemnych objawów – obrzęków, pulsowania, drętwienia, uczucia ciężkości nóg, a w konsekwencji może prowadzić do żylaków – wrzecionowatych lub workowatych żył o kolorze sinoniebieskim.

 

Żylaki najczęściej występują u kobiet, ponieważ na powstawanie przewlekłej niewydolności żylnej ma wpływ ciąża oraz zmiany hormonalne oraz zaburzenia w poziomach hormonów, ale dotykają one również mężczyzn.

 

Powstawaniu żylaków sprzyjają również:

  • nadwaga i otyłość
  • długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej albo stojącej
  • częste zaparcia
  • uprawianie sportów siłowych
  • korzystanie z gorących kąpieli, sauny, solarium
  • brak aktywności fizycznej

 

Początkowe objawy przewlekłej niewydolności żylnej powinny stać się powodem do terapii – najczęściej polega ona w tej fazie na stosowaniu kompresoterapii, czyli wyrobów uciskowych takich jak rajstopy, podkolanówki i pończochy, a także na zażywaniu leków wspierających prawidłową pracę żył w kończynach dolnych. Konieczna jest też zmiana trybu życia – więcej ruchu, dobra dieta. Dzięki takiemu postępowaniu można zapobiec rozwojowi żylaków.

 

Jak leczyć żylaki?

Jeśli jednak dojdzie już do powstania żylaków, najlepszą skuteczność w ich usunięciu można uzyskać dzięki zastosowaniu metod leczenia zabiegowego. Nie muszą one polegać jednak na stosowaniu zabiegów inwazyjnych – operacyjnych. Aktualnie do wyboru mamy też mniej inwazyjne metody o równie wysokiej skuteczności.

 

Skupmy się obecnie na dwóch nowoczesnych metodach leczenia żylaków – to zabieg klejenia żylaków oraz zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS. Na czym dokładnie polegają tego rodzaju zabiegi? Kiedy są zalecane? Gdzie można je wykonać?

 

Zabieg klejenia żylaków

Zabieg klejenia żylaków rekomendowany jest w przypadku żylaków, pni żylnych, żylaków obwodowych – pozwala na ich zamknięcie nawet w ciągu jednego, trwającego kilkanaście minus zabiegu. Klejenie żylaków odbywa się bez potrzeby stosowania znieczulenia, w trybie ambulatoryjnym.

 

Zabieg ten polega na wprowadzeniu do żylaka cewnika doprowadzającego klej, który powoduje zamknięcie światła naczynia. W rezultacie po kilku miesiącach żylak zanika. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga stosowania wyrobów uciskowych, a także nie daje blizn i przebarwień. Pacjent może szybko wrócić do swoich codziennych czynności.

 

Zabieg klejenia żylakówwykonuje między innymi świętokrzyskie Centrum Medyczne Plus Med. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://plusmed.info.pl/zabieg-klejenia-zylakow/.

 

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS

To metoda polegająca na wykorzystaniu pary wodnej – w Polsce stosowana jest od kilku lat i jednym z pionierów w jej wykonaniu jest wspomniane już Centrum Medyczne Plus Med. Zabieg ten jest rekomendowany także w przypadkach żył o dużych średnicach – powyżej 20 milimetrów, żylaków o krętym przebiegu, a także żylaków nawrotowych.

 

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS polega na wprowadzeniu do żylaka aplikatora podającego do środka parę wodną o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza. Powoduje ona miejscowe uszkodzenie ścian żylnych i zarośnięcie żylaka. Zabieg jest małoinwazyjny i przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie powoduje uczucia bólu.

 

Po zabiegu skleroterapii parowej pacjent również może szybko powrócić do swoich codziennych obowiązków, dlatego jest to metoda coraz chętniej wybierana przez osoby, którym zależy na optymalnych efektach.