Dlaczego powinno się unikać parabenów w kosmetykach?

6039

Każdego dnia na rynek wprowadzane są nowe kosmetyki, które mają zagwarantować urodę i piękny wygląd całego ciała. Okazuje się, że w większości tych specyfików znajdują się substancje nazywane parabenami. Dlaczego powinno się unikać ich stosowania?

 

Parabeny – czy są szkodliwe?

Parabeny są syntetycznymi konserwantami, które dodaje się do kosmetyków, by przedłużyć ich trwałość. Obecnie stosowanie parabenów do produkcji kosmetyków jest poddawane krytyce ze strony konsumentów. Coraz więcej rzeczy wskazuje na szkodliwe działanie parabenów na ludzki organizm.

 

Przede wszystkim zauważalny jest negatywny wpływ parabenów na skórę. Jeżeli w składzie kosmetyku znajdują się te substancje, można zaobserwować zaostrzenie się objawów alergii skórnej, na przykład atopowego zapalenia skóry. Parabenów nie powinno się stosować w przypadku skóry wrażliwej oraz w pielęgnacji ciała niemowląt i małych dzieci. Ponadto, można uznać za niepokojący wpływ butyloparabenu na gospodarkę hormonalną. Udowodniono, że związek zwiększa ilość estrogenów w organizmie i podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi. Niewielka ilość butyloparabenu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie, jednak wieloletnie stosowanie kosmetyków, które zawierają związek w swoim składzie, może przyczynić się do rozwoju poważnej choroby.

 

Kosmetyki bez parabenów bezpieczne dla zdrowia

Wielu producentów wprowadza na rynek kosmetyki bez parabenów, które są równie skuteczne co ich odpowiedniki z syntetycznymi konserwantami. Kosmetyki naturalne są pozbawione niebezpiecznych substancji, dzięki czemu mogą stosować je alergicy. Co ważne, do produkcji kosmetyków bez parabenów używa się składników, które zachowują trwałość pomimo braku sztucznych konserwantów w składzie produktu.

 

Na polskim rynku dostępne są kosmetyki naturalne dla osób w każdym wieku i z każdym rodzajem skóry. Marka Vianek wytwarza kremy, żele pod prysznic, masła do ciała, peelingi, toniki, płyny micelarne i szereg innych produktów, dzięki którym można dbać na co dzień o urodę oraz higienę całego ciała. Kosmetyki bez parabenów łagodnie pielęgnują skórę i oczyszczają ją z wszelkich zanieczyszczeń, potu oraz nadmiaru sebum. Jednocześnie kosmetyki naturalne zachowują płaszcz lipidowy skóry, odbudowują jej bariery ochronne i łagodzą wszelkie podrażnienia. Kompleksowe działanie produktów tego typu sprawia, że ciało i twarz nabierają młodego wyglądu, a włosy stają się lśniące, gładkie i przyjemne w dotyku. Co ważne, cena kosmetyków naturalnych jest na tyle przystępna, że mogą pozwolić sobie na nie niemalże wszyscy.