Uwaga na fałszywe maile od kuriera. Każdy może je dostać

733

Tomaszowscy policjanci, apelują o zwracanie uwagi na fałszywe wiadomości e-mail, zawierające złośliwe oprogramowanie. Na skrzynkę pocztową przychodzi mail, rzekomo od firmy kurierskiej. W informacji dostajemy link, który pozwoli nam np. śledzić przesyłkę.  Po kliknięciu w link ściąga się złośliwe oprogramowanie. Wirus może wykraść prywatne dane, takie jak zapisane hasła czy loginy lub umożliwić zaszyfrowanie komputera.

Załączniki zawarte w tych e-mailach zawierają tzw. konia trojańskiego, którego celem jest zainfekowanie komputerów i umożliwienie przejęcia dostępu do kont ba.

Jak rozpoznać zagrożenie ?

Przeglądając wiadomości w skrzynce e-mail odpowiedz na kilka prostych pytań:

1. Czy znasz nadawcę wiadomości ?

2. Czy otrzymywałeś poprzednio inne wiadomości od tego nadawcy ?

3. Czy spodziewałeś się otrzymać tę wiadomość?

4. Czy tytuł wiadomości i nazwa załącznika mają sens, jest logiczna?

5. Czy wiadomość nie zawiera złośliwego oprogramowania – jaki jest wynik skanowania antywirusowego?

Pozytywne odpowiedzi na powyższe pytania zwiększą prawdopodobieństwo, że dana wiadomość nie będzie stanowiła zagrożenia dla Twojego systemu.

Negatywna odpowiedź na przynajmniej jedno z pytań powinna wzbudzić Twoją czujność i zachęcić do podjęcia działań, które zabezpieczą Cię przed atakiem, takich jak rezygnacja z odpowiedzi na wiadomość, nieklikanie w odnośniki umieszczone w e-mailu lub skasowanie wiadomości bez jej otwierania.

Nie każdą wiadomość warto otwierać

• Nie otwieraj e-maili, co do których masz jakiekolwiek podejrzenia. Usuń je bez czytania. Jeśli nadawcy będzie zależało na kontakcie z Tobą, wyśle e-mail powtórnie lub skontaktuje się w inny sposób.

• Bądź ostrożny, gdy otrzymasz wiadomości pochodzące z niewiadomego źródła.

• Nie odpowiadaj na nie. Jeśli odpowiesz tylko potwierdzisz, że Twój adres jest prawidłowy.

• Nie otwieraj załączników. Mogą zawierać wirusy.

• Nie klikaj w żadne linki zamieszczone w takim e-mailu. Mogą przekierować Cię na fałszywe strony wykorzystujące „niezałatane” luki w Twoim systemie. Mogą też uruchomić pobieranie złośliwego pliku.

Zabezpieczenie komputera

•  Przede wszystkim upewnij się, że Twój system operacyjny jest zabezpieczony programem antywirusowym i firewallem.

•  Pamiętaj, aby na bieżąco aktualizować oprogramowanie na komputerze, w szczególności system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe, firewall, przeglądarki internetowe oraz program pocztowy.

•  Skanuj programem antywirusowym każdy załącznik, który chcesz pobrać na dysk komputera i otworzyć, nawet pochodzący od osób znajomych.

Źródło: KPP Tomaszów Mazowiecki