Co oznaczają etykiety i kody kreskowe na opakowaniach?

644

Każdy produkt żywnościowy dopuszczony do sprzedaży opatrzony jest etykietą i kodem kreskowym, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieczytelne, szczególnie, gdy mówimy o kodzie. Jeśli jednak rozumiemy znaczenie poszczególnych elementów etykiet, możemy dowiedzieć się wielu cennych informacji o produkcie.

Etykieta

Na każdej etykiecie znajduje się oczywiście nazwa produktu, ale poza tym widnieje na niej spis wszystkich składników wykorzystanych do produkcji artykułu. Surowce wypisane są malejąco, według zawartości w produkcie. Poza głównymi składnikami etykieta zawiera również wykaz dodatkowych substancji np. E-621 (glutaminian sodu). Producenci nie mają obowiązku zawierania na etykiecie wszystkich składników użytych do produkcji artykułu spożywczego. Do ich obowiązku należy przedstawienie informacji o substancjach zawartych w nazwie lub przedstawionych na nalepce. Nie ma konieczności pisania o wykorzystanych przyprawach lub aromatach, których ilość wyniosła mniej niż 2%. W składzie podkreślone są składniki, które mogą wywołać reakcje alergiczne u osób uczulonych. Poza tym, na etykiecie zawsze podany jest termin przydatności do spożycia i liczba sztuk produktu, albo jego waga. Dodatkowo, użytkownik znajdzie na etykiecie informacje o wartościach odżywczych danego artykułu czyli: kaloriach, zawartości cukrów, tłuszczów, kwasów tłuszczowych nasyconych i sodu. Ponad to, producenci umieszczają zapis o danych swojej firmy, albo jednostki paczkującej wskazany artykuł.

Kod kreskowy

Pierwsze cyfry kodu kreskowego oznaczają kraj, w którym zarejestrowana jest firma dystrybuująca dany artykuł. Dla Polski, wspomniany numer to 590. Produkty z Niemiec mają prefiksy 400-440, ze Stanów Zjednoczonych 00-09, a z Chin – 690-691. Na początku kodu kreskowego może się również pojawić informacja o produkcie na wagę, są to liczby: 20-29. W przypadku prasy i książek, nie ma znaczenia adres dystrybutora. Wspomniane artykuły mają swój oddzielny numer oznaczający gazety – 977 i pozycje książkowe – 987. Kod kreskowy znacząco przyspiesza obsługę klienta, dzięki niemu, nie ma konieczności wpisywania każdego oznaczenia produktu na kasie.

Obecnie coraz bardziej popularne są tzw. kody QR, które są odczytywane przez smartfony, dzięki specjalnym aplikacjom. Informacja QR zawiera adres strony internetowej, albo dane bankowe adresata faktury.

Urządzenia skanujące etykiety i kody kreskowe

Dzięki specjalnym urządzeniom mobilnym skanującym kody kreskowe i etykiety, można sprawnie zarządzać magazynem. Firmy oferujące taki osprzęt np. logopakeast.pl, proponują dodatkowo oprogramowanie, które archiwizuje dane z urządzeń mobilnych.

Warto wiedzieć, co zawierają etykiety i kody kreskowe, by móc świadomie wybierać produkty spożywcze. Jak się okazuje, nawet z trzynastocyfrowego ciągu znaków, można się dowiedzieć naprawdę cennych informacji.