Konkurs historyczny w „Jedynce”

616

„Aleksander Kamiński i czasy II wojny światowej” to  tytuł konkursu historycznego zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1, która w ten sposób upamiętniła postać swojego patrona- Aleksandra  Kamińskiego oraz Polaków walczących o wolność Ojczyzny. Patronat nad konkursem objął Instytut Pamięci Narodowej oraz  prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

 Do konkursu zgłosiło się 11 trzyosobowych drużyn ze wszystkich tomaszowskich szkół podstawowych, które stworzyły dla siebie okolicznościowe nazwy.   26 kwietnia 2018 roku w „jedynce” rywalizowali: „Alkowcy” z SP 14, „Batalion Parasol” SP 6, „Faktorzy” z SP „Tomek”, „Grupa Rudego” z SP 11, „Hubalczycy” z SP 10, „Husaria Maczka” z SP 1„Piłsudczycy” z SP 3, „Szare Szeregi” z SP 7, „Trzej pancerni i pies” z SP nr 8, „Trzynaściaki”  z SP 13 oraz „Waleczne Orły” z SP 9. Konkurs składał się z 9 różnorakich konkurencji, sprawnie i rzetelnie prowadzonych przez jego inicjatorkę nauczycielkę historii z SP nr 1 Julitę Piotrowską. Nad przebiegiem konkursu czuwała trzyosobowa Komisja w składzie: Jolanta Krajewska, Anna Storczyk, Radosław Pająk. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu biografii Aleksandra Kamińskiego, tematyki „Kamieni na szaniec” oraz wszechstronną znajomością z zagadnień
z historii powszechnej i historii Polski z czasów II wojny światowej. Rywalizacja była bardzo wyrównana i potwierdziła wysoki poziom wiedzy wśród tomaszowskich uczniów. Zwycięzcą konkursu okazała się drużyna reprezentująca gospodarzy w składzie: Jakub Ćwiek, Tymon Szymański i Oskar Żak pod kierunkiem Julity Piotrowskiej. Drugie miejsce ex aequo zajęli uczniowie z SP nr 3: Rozalia Błaszczyk, Igor Banaszczak oraz Jakub Łazowski, opiekun Tomasz Antczak oraz z SP nr 11: Jan Cichowski, Jakub Galach i Katarzyna Ziółkowska, opiekun Iwona Goździk. Trzecie miejsce zajęli uczniowie reprezentujący SP nr 10: Stanisław Kot, Julia Chojnacka i Oliwier Krzciuk (opiekunowie: Agnieszka Sawicka, Jolanta Krajewska, Urszula Białas) zaś czwarte uczniowie z SP nr 6 w składzie: Maja Cedro, Katarzyna Kawecka i Oliwia Zamożniewicz (opiekunowie: Joanna Piechna, Agnieszka Kujawska i Paweł Zakaszewski). Fundatorami nagród byli: Instytut Pamięci Narodowej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Muzeum II Wojny Światowej, Fundacja Niepodległości oraz wydawnictwa „Znak” i „Rebis”.

Gratulujemy laureatom konkursu, ale również wszystkim jego uczestnikom, opiekunom i twórcom. Dzięki tego typu inicjatywom nie tylko poszerzamy wiedzę, ale przede wszystkim kształtujemy postawę obywatelską  i patriotyczną wśród młodego pokolenie i umożliwiamy integrację młodzieży ze wszystkich tomaszowskich szkół podstawowych.

Źródło: SP nr 1