Amerykanie w 25BKPow

1585

W środę, 25 kwietnia br. do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z wizytą przybył Attache Wojsk Lądowych Armii Stanów Zjednoczonych płk Jim McDonough wraz z delegacją.

Przedstawiciele Ambasady USA zostali przywitani przez dowódcę brygady płk. Adama Marczaka oraz kadrę dowódczą Brygady.

Wizyta ta była kolejnym z cyklu spotkań dowódcy 25BKPow. z amerykańskimi oficerami podczas których omówiono i ustalano priorytety wzajemnej współpracy na rok 2018 i lata następne. Zgodnie z postanowieniami z marca br. o podjęciu strategicznej współpracy pomiędzy 25BKPow., a 101 Dywizją Powietrznodesantową USA. Jednostką partnerską dla polskich kawalerzystów będzie 3 Brygada War Rakkasan – 3rd Brigade Combat Team (3.BCT).

Następnym z poruszanych tematów była współpraca i wspólne szkolenie załóg śmigłowców 25 BKPow z 12th Combat Aviation Brigade, amerykańską jednostką stacjonującą w Niemczech.  Ustalenia skupiły się wokół wspólnych działań podczas międzynarodowego ćwiczenia pk. SABER STRIKE – 18.

Amerykańscy oficerowie mieli również możliwość  zobaczyć bazę szkoleniową Ośrodka Szkolenia Aeromobilno-Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej. Szczególne zainteresowanie wzbudziły zajęcia realizowane w tunelu aerodynamicznym, służącym do szkolenia instruktorów spadochronowych i żołnierzy wykonujących skoki z wolnym systemem otwarcia.

Już w czerwcu kawalerzyści wspólnie  z amerykańskimi żołnierzami będą ćwiczyć na drawskim poligonie.

Tekst: ppor. Bartosz Grzesło

Zdjęcia: st. chor. szt. Jacek Nikodemski